Kuran Yurdu

İslam’ın Hayata Bakışı

  İslamiyet’in Hayata Bakışı  İnsan dünyaya imtihan için gönderilir.İnsanın hayatı bir imtihandan ibarettir.Bu çok önemli husus,Kur’an’da çok net bir şekilde ifade edilmiştir:

  “Hanginizin daha güzel iş ortaya koyacağını denemek için,ölümü ve hayatı yaratan O’dur.O azizdir,gafurdur (üstün kudret sahibidir,affı ve mağfireti boldur (1)”

  Dünya daimi kalınacak bir yer olmayıp,bir misafirhanedir.İnsan bir müddet burada kalacak sonra ebedi yurduna gidecektir.Dünya ahiretin kazanıldığı yerdir.İnsan burada Allah’ın kendisine lütfettiği maddi-manevi değerlerle imtihan olunmaktadır.

  Şöyle ki ;

  İnsanın ömrü bir sermayedir.Vücudu,aklı sahip olduğu imkanlar hepsi birer sermayedir.Allah,insana lütfettiği bu nimetleri cennet karşılığında kendisine tekrar satılmasını teklif etmektedir.

  “Allah,karşılık olarak cenneti verip müminlerden canlarını ve mallarını satın almıştır (2)”.Allah2ın engin şefkat ve merhametini şöyle bir düşünelim :

  İnsana lütfettiği canını,malını , ömrünü,hayatını tekrar insandan cennet mukabili satın almak istiyor.Zaten veren Allah değil mi? İnsan,hayatını Allah’ın hoşnut olacağı bir şekilde değerlendirirse bu dünyada da ötede de saadeti kazanabilir.

  Şöyle ki ;

  Başta iman,Cenab-ı Allah’ın insana en büyük ihsanıdır.İman,cennetin çekirdeği gibidir.İmanlı ve sürekli Allah ile irtibat halinde olan bir hayat,gerçek huzur ve mutluluk kaynağıdır.

  İnsan,Allah’ın emrettiği şekilde ibadet ederek,haramlardan korunarak,vücut sermayesini karlı bir ticarette kullanmış olur.Malının , gelirinin zekat ve sadakasını vererek bu karlı ticareti yapmış olur.

  Hasılı insan;

  Allah’ın kendisine bahşettiği her nimeti Allah’ın rızasını kazanabilme hedefiyle değerlendirirse kazanır. İnsanı Allah’ın hoşnutluğuna götüren de İslam’dır

  Semavi Kitaplar Ve Temel İçerikleri  Kaynak = Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslüman’ın Yol Haritası / bkz= 32-33

  (1- Mülk 2) ; (2- Tevbe 111) ; (

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.