Kuran Yurdu

İslamı Yaşamayan Eşten Ayrılmak Caiz Midir?

  İslam’ın Emir Ve Yasaklarına Dikkat Etmeyen Eşten Ayrılmalı Mı?  Soru : Bir kadın içki,kumar,zina gibi alışkanlıkları olan ve farzları yerine getirmeyen kocasına karşı nasıl davranmalıdır? Bir erkek de içki ve kumarı olan,örtünmeye gerek duymayan karısına karşı ne gibi önlemlere başvurmalıdır?

  Cevap : İslam evlenecek mümin erkekle kadında dikkat edilmesi gereken nitelikler belirlemiştir.Önce iki tarafın da mümin olması gerekir.Yine erkek mümin olmak şartıyla kadının ehl-i kitaptan olması da mümkün ve caizdir.

  Hadiste aranan kadındaki nitelikler şöyle belirlenmiştir :

  Kadın dört şey için nikah edilir.

  Malı

  Soyu

  Güzelliği ve

  Dini.

  Sen dindar olanını seç ki elin bereket bulsun

  Ahlak güzelliği ve dindarlık erkekte de aranır.Evlilikte önce bu konuda gösterilecek titizlik,sonradan çıkabilecek anlaşmazlıklara büyük ölçüde engel olur.

  Sözünü ettiğimiz niteliklere dikkat edilmemesi veya kadının sonradan durumunu değiştirmesi sonucunda haramları işlemeye başlaması halinde diğer eşin ona sürekli olarak irşad ve uyarı göevi başlar.Erkeğin haramları varsa kadın dille uyarır ve tepkisini belli eder.Eşlerden birisinin dine ait kesin emir ve yasakları inkar etmesi veya bunları küçümsemesi durumunda İslam’ın sınırları dışına çıkmış olacağı için evliliğin devamına inkar kalmaz.Ancak iman yenileme sonunda bir nikahla evlilik sürdürülebilir.

  Diğer yandan karı veya koca İslam’a inandığı halde kendisini haramlardan koruyamıyorsa günahkar mümin sayılır.Bu takdirde böyle bir eşle evlilik hayatı sürdürülebilir.

  Eksikleri olan eş iyi insanlarla ve güzel bir sosyal çevre ile ilişki içinde olur ve yararlı dini eserleri okumaya çalışırsa kendisini her zaman ıslah etmesi mümkündür.Bu yüzden önceki eksiklerden dolayı onu boşamak gerekmez.

  Diğer yandan evin içinde kadının kötü yaşayışı çocuklarla geçmeye ve onların ahlakını da bozmaya başlar,onları İslam terbiyesinden uzaklaştırırsa,çocukların kurtulması için böyle bir kadından uzaklaşmak daha uygun olur.

  Kadın,çocukların , babalarının,kötü fiil ve davranışlarından etkilenmemesi için gerekli tedbirleri almaya çalışır.Kocasının zulme varan davranışları olursa kadının her zaman İslam mahkemesine başvurma hakkı bulunur.Evliliğin yürüyemeyeceği kanaatinde olursa hakeme başvurma yoluyla veya bir bedel karşılığında (muhalea yoluyla) evliliği sona eerdirmeye çalışır.Ancak bu gibi durumlarda kadının haksızlığa uğramaması için daha önceden evlilik sırasında erkekten boşama yetkisi (tefviz-i talak) alması uygun olur.Böylece kadın da gerekli gördüğü zaman evliliği sona erdirme yetkisini elde etmiş bulunur.

  Sonuç olarak İslam’ın aile hayatını düzenlemede karşılıklı hak ve sorumluluk dengesi kurduğunu ve aile fertlerinin birlik ve dayanışma içinde yüce Allah’ın rızasını kazanmaya yönelik davranışlara teşvik edildiğini söyleyebiliriz.  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:609-610

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.