Kuran Yurdu

İnşikak Süresi Beyanu’l Hak Tefsiri

  Mekki bir süre olan İnşikak Süresi;Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin ikinci yılında bir bütün halinde indirilmiş olup,tamamı 25 ayetten ibarettir.Adını ilk ayetindeki ‘semanın ikiye bölünmesi’ anlamına gelen ‘inşikak’ kelimesinden dolayı almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 83,Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 84. süredir.

  Süre öldükten sonra tekrar diriltilmenin olmadığını,yaşamakta olduğu mutlu ve müreffeh hayatın kendisi için asla değişmeyeceğini iddia edip Hz Peygamber’i tekzip eden,inatçı bir kişinin şahsında aynı düşüncede olanlara bir mesaj niteliğindedir.

  Değişikliğin,kıyametle başlayacağını ifade eden yüce Allah,kıyamet sahnelerinin birkaçını tekrar hatırlattıktan sonra,bu değişikliğin seyrinin sağduyulu ve akl-ı selim sahibi müminlerin ahiret hayatındaki hayat standartlarının yükseltilip ulaşacakları mutluluk ve sevinç dereceleriyle devame deceğini haber vermektedir.Daha sonra da yaşamakta olduğu mutlu ve müreffeh hayatın,kendisi için asla nasıl değiştiği inkarcıya şöyle hatırlatılmıştır:

  Ey İnsan ! Gecenin ve gündüzün değiştiği gibi,ilk gününde hilal şeklinde görülen Ay’ın her gün değişerek dolunaya dönüştüğü gibi…

  Ey İnsan! Sen de bebeklik,çocukluk,gençlik,delikanlılık, yetişkinlik,olgunluk , yaşlılık , kocayıp köhnemişlik ve nihayetinde ruhunun bedenden çıkmasıyla cesede dönüştüğü gibi,kademe kademe bir halden diğer hale değişeceksin.Öyle değişeceksin ki bugün yanına yaklaştırmadığın ölümü ahirette ‘Ey helak,yetiş!’ diyerek imdadına çağıracaksın.Zaten sen istesen de istemesen de kaçamayacağın,fakat inkar etmekle kurtulacağını sandığın ölüm,gecenin gündüzü takip ettiği gibi senin ardından,her gün daha da yaklaşmış olarak sürekli seni takip etmektedir.Sen şimdilik kibirlenmene ve dik kafalılık etmene devam et! Mutlu son,daima müminlerin olacaktır.

  Meali;

  1…6- Gök ikiye bölündüğü,kendisine yaraşır biçimde Rabb’ine kulak verip boyun eğildiği zaman,yeryüzü dümdüz yayıldığı,içindekileri atıp boşaldığı ve kendisine yaraşır biçimde Rabb’ine kulak verip boyun eğildiği zaman, (denilir ki) ‘Ey insan! Muhakkak ki sen Rabb’ine varmak için acele edip dururdun;İşte O’na varıp kavuştun

  7…9- (O gün) Kitabı sağ tarafından verilen kimse,kolay bir hesapla hesabı görülecek,sevinç ve neşe içerisinde kendisi gibi olan ailesinin yanına dönecektir.

  10…15- Kitabı arkasından verilen ise ,’Ey ölüm yetiş’ diye çığlık çığlığa feryat edecek, ve çılgın ateşe girecektir.Zira o,ailesi arasında zevk-u safa içerisindeydi; ve o refah halinin asla değişmeyeceğini sanıyordu.Hayır,kuşkusuz Rabb’i onu hep görmekte idi

  16…22- Hayır! Akşamın alaca karanlığına,geceye ve sinesinde toplayıp barındırdıklarına ve tamamlayıp dolunaya döndüğünde Ay’a yemin olsun ki,siz elbette bir halden bir hale geçeceksiniz.Onlara ne oluyor ki iman etmiyorlar? Kendilerine Kur’an okunduğunda secdeye kapanmıyorlar? Aksine inkar edenler onu yalanlıyorlar!

  23…25- Halbuki Allah onların gizlemekte oldukları şeyi çok iyi bilmektedir.Onları can yakıcı bir azap ile müjdele.Sadece iman edip salih iş yapanlara bitip tükenmez bir mükafat vardır  M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:2 / bkz:539-541

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.