Kuran Yurdu

İmam-ı Gazali’den Nasihatler Ve Tavsiyeler

  Kıymetli Nasihatler Ve Tavsiyeler  Yediğiniz yemeği,namaz ve zikirle hazmedip eritin ve yemeği hazmetmeden yatmayın;zira kalbiniz kararır ve vaktiniz heder olur.Demişlerdir ki:Yemekten sonra dört rekat namaz kılmalı,yüz tesbih çekmeli ve sonra Kur’an okumalıdır

  Bil ki az yemekten maksat,nefsin kırılması,eğilmesi,itaat etmesi ve terbiyelenmesidir.Nefis bu hal üzere istkrar bulunca,çok yemek ağırlığından ve şidetli isteklerden kurtulur.

  Bil ki arzuları terk etmekten iki zarar doğar.

  Biri ; Bazı kimseler bazı arzularını yapar,fakat başkalarının da bunu bilmesini istemez.Bu münafıklığın ta kendisidir.Bazen şeytan onu aldatıp der ki,bu hususu insanlardan gizlemekte sevap vardır.Zira insanlar bunu bilirse sana uyarlar.Bu yalnız şeytanın aldatması ve isteğidir.

  Bazıları da; Arzuladığı şeyi satın alıp evine götürür.Sonra onu gizliden sadaka verir.Bu en yüksek sadakadır ve sıddıkların en güzide amelidir.Bu nefse gayet zor gelir.İhlasın alameti,bunun nefse kolay gelmesidir.Eğer zor geliyorsa henüz kalbinde riyayı saklı bulunduruyor ki,Hakk’a değil riyaya itaat etmiş oluyor.Yemek arzusundan kaçıp riyaya düşen kimse,yağmurdan kaçıp da oluğun altında duran kimseye benzer.

  Bazı kimseler ilaç ve tedavi ile şehvet ve cima arzularını kuvvetlendirmek istiyor.Bu büyük bir cehaletten dolayı gelir.Bu,arı kovanını karıştırıp arıları kızdıran ve arılar başına uçusunca da kaçıp kurtulmak için çare arayan kimseye benzer.Ancak evli kimsenin helalini korumak gayesiyle yapması caizdir.

  Fercin arzusunun afetlerinden biri de aşktır.Aşk sonsuz günahlara sebep olur.Başlangıçta aşkta ihtiyatlı davranmazsa,irade dizginini elden kaçırıp serkeş nefsin elinde esir olur.Bunun ihtiyatı,kişinin gözünü zabdetmesiyle olur.Gözü bir defa tesadüfen ilişirse,onu zabdetmek mümkün olur.Ama haline bırakırsa zabtı çok zor olur.Nefis bu hususta bir hayvana benzer ki,bir yere gitmek isteyince onu çevirmek kolay olur.Ama içeri girdikten sonra kuyruğundan tutup dışarı çıkarmak çok zordur.Demek ki esas mühim olan gözü korumaktır.

  Şehvet kasdıyla olan bakmalar haramdır.İster erkeğin kadına,ister kadının erkeğe bakması olsun ki ikisi de birdir.Şehvet kasdıyla elbiseye bile bakmak haramdır.Ama tesadüfen gözü ilişirse,günahkar olmaz.Eğer ilk defa gözü ilişirse,gözünü ondan ayırmazsa,yahut ikinci defa bakarsa haramolur, günahkar olmuş olur.Peygamberimiz (s.a.v) buyurdu ki:Kasıtsız olan ilk bakış senindir.Onda mesuliyet yoktur.İkinci kasıtlı bakış ise senin aleyhinedir ve mesuliyeti vardır.

  Kişi yolda bir kadın veya bir oğlanla karşılaştığı zaman şeytan ‘Bir bak nasıldır’ diye vesvese verir.Sen bu durumda şeytan ile münakaşa edip,’Niçin bakayım’ dersin. Çirkin ise bakmakla huzursuz olurum.Hem de günahkar olurum.Zira ben onun güzel olmasını düşünerek bakmış olurum.Güzel ise,benim olmadığı için bir günahkar olurum.Beyhude yere hasreti,özlemi kalbimde kalır.Onun arkasından gidersem,belki bütün ömrümü ve dinimi onun aşkına heder etmiş olurum ve muradıma ermemiş olurum demeli.

  Peygamber buyurdu ki:İnsanların hatalarının çoğu dilindendir.Yine buyurdu ki:Size ibadetlerin en kolayını haber vereyim mi? Diliniz sussun. İsa’ya dediler ki:Bizi cennete götürecek bir amel öğret.Dedi ki:Hiç konuşmayın.Yapamayız dediklerinde ise:Öyleyse hayırdan başka bir şey konuşmayın dedi.

  Bil ki sözler dört kısımdır:

  1-) Birincisi  sadece sana zarar verir.

  2-) İkincisi hem zarar hem de faydası olan sözlerdir.

  3-) Üçüncüsü ne zararı ne de faydası olmayan sözlerdir.Buna fuzuli sözler denir.Bunun vakti zayi etme zararı yeter.

  4-) Dördüncüsü sadece fayda getiren sözlerdir.O halde sözün 4/3’ü bırakılmalı,4/1’i konuşulmalıdır  Kaynak = İmam Gazali / Kimya-yı Saadet 

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.