Kuran Yurdu

İmam-ı Gazali’den Altın Öğütler-4

  36-) Amele etkisi olmayan korku,hayvanın yürümesini sağlamayan kamçı kadar kıymetsizdir.Ha olmuş ha olmamış farketmez.

  37-)Allah ile aşina olmak,

  • Devamlı olarak onu zikretmekle;

  Marifette devamlı olarak Allah’ı zikretmekle;

  • Zikir ve tefekkürde daim olmakta,dünya sevgisi kalpten söküp atmakla;

  Dünya sevgisini kalpten söküp atmakta,zevklerden ve bedeni şehvetlerden vazgeçmekle

  • Şehvetleri ve zevkleri terk etmekte,şehvetleri kırmakla;

  Şehveti kırmak ve etkisiz hale getirmekte,daha çok korku ateşinin kalbi ve uzuvları yakmasıyla mümkündür

  38-) Günahkar bir kimsenin kıyamet gününde,kendisinin cehenneme girecek kullar arasında bulunmayacağını zannetmesi aldanmaktan başka bir şey değildir(Haricen=Nerde o Allah’ın emir ve yasaklarına kulak tıkayıpda sadece kalbim temiz demekle yetinen ahmaklar.Bu söz sanırım kulağınıza küpe olur)

  39-) İnsanı şehvetlerinden kurtarıp kalbini dünyaya bağlamaktan uzak kılıp,amele özendiren ve yönelten şey korku halidir.

  40-) Allah’tan bizi Müslüman olarak öldürüp,salih kulların arasına dahil etmesini temenni ve niyaz ederiz.Bu ifade ettiğimiz duaya ümit bağlamak,ancak Allah’ın sevgisini kazanmakla mümkün olur.Allah sevgisini kazanmakta diğer sevgileri kalpten çıkarıp Allah’tan başka her şeyle olan ilgiyi kesmekle ve mevki,mal ve mesken sevgisini gönülden çıkarmakla mümkün olur.

  41-) Dünyanın kula olan durumu,sevgilisine varmasına engel olan hapishanenin mahkuma olan durumu gibi olmalıdır.

  Allah’tan korkmanın iki makamı vardır

  1-)Biri onun Azabından = Allah’ın azabından korkmak,bütün mahlukatın duyduğu korkudur.Bu da itaatinin ve günahının karşılığı olan ve imanın hasıl ettiği cennet ve cehennem yönündendir.Korku az olursa bunun sebebi gaflet ve imanın zayıflığıdır.Gafletin giderilmesi ancak zikir,hatırlatma,va’z ve nasihat,kıyametin korkunç halini ve çeşitli azabların şiddetlerini düşünmek,yine korkan kimselere bakarak onların sohbetine katılmak ve onların durumlarını görmekle mümkün olur.Gözleri görmüyorsa haberlerini duyması da fayda sağlar.

  2-)Allah’ın Zatından = Allah’ın zatından duyulan korku ise korkuların en üstün derecesini teşkil eder.Allah’ın zatı insanın en çok korkacağı şey olmalıdır.Allah ile kendisi arasına perdenin girmesinden ve ondan uzak kalmaktan korkmalı ve ona yakın olmayı ümit etmelidir.

  İslam büyüklerinden Zün-Nun-ı Musri diyor ki;

  Allah’tan uzak kalmaktan duyulan korkunun yanında cehennem ateşinden korkmak,dalgalı ve kabaran bir denizin yanında bir damla sudan korkmaya benzer.Alimlerin korkusu işte böyledir.

  43-) Son nefesi imansız olarak teslim etmenin,ölmeden önceki hallerle alakalı olarak bir takım sebepleri mevcuttur.Bunlar;Bid’at sahibi olmak,bozgunculuk ve kibir vb gibi kötü sıfatlar ve huylardır.Sahabelerin son derece nifaktan sakınmalarının sebebi bu idi.  Kaynak = İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.