Kuran Yurdu

İmam-ı Gazali’den Altın Öğütler-3

  26-) İnsan için çalıştığından başka bir şey olmadığı gibi,ahiret aleminde de dünyada kazandığı azığından başka bir şey yoktur

  27-) Basiret körlüğünün sebeplerinden bir kısmı,alışageldiği adetler ve onları benimseyip,savunma sevdasıdır.

  28-) İbn Semmak bir Abbasi halifesinin huzuruna girdiğinde halifeyi bir bardak su içerken gördü.

  Halife dedi ki: Bana öğüt ver ;İbn Semmak:Sen ölecek duruma gelecek şekilde susamış olsan bu suyu sana ancak tüm servetin karşılığınde verecek olsalar ne yapardın?

  Halife:Servetimin hepsini verir,suyu alırım dedi.Bu cevap üzerine;

  İbn Semmak dedi ki:Bir bardak su kadar kıymetsiz olan servetinle daha ne diye övünüyorsun?

  29-) Dininde ve dünyalığında huzur ve rahat içinde olmak isteyen kimse haramdan sakınma,zahitlik bakımından kendinden üstün ve mal bakımından da kendinden düşük olanlara baksın.

  30-) Yoksulluk,hastalık,korku ve dünya belalarının hepsinde beş durum var ki,akıllı olan herkesin bunlarla sevinip şükretmesi gerekir.

  Başına gelen her çeşit bela ve hastalığın daha beteri ve daha şiddetlisinin bulunduğunu bilmektir.Çünkü ilahi,mukadderatın sonu yoktur.Şayet Allah bunlardan daha beterini verecek olursa,buna kim engel olabilir? Daha beterini vermediği için şükretmelidir.

  Dünyalığı konusunda başına gelen bir felaketin dini konusunda da gelebilirdi.Felaket din ile değil de dünyalık ile olduğundan ona da şükretmelidir.

  İnsanların içinde senden daha günahkarların bulunduğunu nerden biliyorsun? Allah’ın zat’ı ve sıfatı konusunda öyle edep dışı fikirler vardır ki,onlar uzuvlarla yapılan zina,içki ve buna benzer günahlardan daha büyüktür.

  Başına gelen felaket ezelde takdir olunan bir hükmü ilahi idi.Zamanı dolunca isabet etti.felaketin hepsinden veya hiç olmazsa bir kısmından kurtulmuş olur.Bu sebeple bu bir nimettir ve bunun için de şükretmesi gerekir.

  Başına isabet eden musibet veya felaketten kazanacağın sevap için şükretmelisin

  31-) Dünyada kişiye gelen bütün bela ve musibetler,yapılan kötülüklerin cezası ve karşılığıdır.Dünyada iken peşin verilen cezanın ikinci defa ahirette verilmesi Allah’ın şanına uygun düşmez.

  32-) Bir insana verilen bela ve musibetler,iki sebepten ötürü nimete dönüşür;

  Verilen belanın daha beterinin olmasıdır.Çünkü bir insan,kendisine verilen belanın daha büyüğünü düşündüğü zaman,kendisine verilen o belayı bir nimet olarak sayar.

  33-) Herkesin anladığı manada olan sabır yine herkesin anladığı manada olan şükürden daha üstündür

  34-) Ümit; İnsanın iradesinde olan şeyleri hazır ettikten sonra sevdiğini beklemesine verilen isimdir

  35-) Uzuvlar üzerinde etkili olmayan korku kıymetsizdir.Hatta buna korku bile demek doğru değildir  Kaynak = İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.