Kuran Yurdu

İmam-ı Gazali’den Altın Öğütler-2

  18-) Şeytanın uçan ve yürüyen iki ordusu vardır

  • Uçan ordusu vesveseler
  • Yürüyen ordusu ise şehvetlerdir

  Çünkü şeytanın yaratılışı ateş,insanın yaratılışı ise topraktandır.Burada ateş ile toprak biraraya gelmiştir.Toprağın yaradılışı olduğu yerde sabit kalmayı gerektirirken,ateşin yaratılışı ise hareketi gerektirir.Yanan ateş katiyyen boş durmaz,durması da düşünülemez.

  19-) Şeytanın belirli bir vakte kadar kendine mühlet verilen kimse olduğunu unutma.O sana kıyamet kopuncaya kadar sana vesvese vermekten geri kalmaz.Yalnız sabah-akşam,senin gönlünde Allah aşkından ve muhabbetinden başka bir uğraşı olmazsa,bu durumda şeytan sana gelen yolu kesinlikle bilemez.Böylece sen de şeytanın emrinden kurtulur,ihlaslı kullar sınıfına dahil olursun.

  20-) Kuru ot ateş için ne vazife görürse,gencin şehveti de şeytan için aynı vazifeyi yapar.

  21-) Tefsir sözün görünen kısmını,anlam ise gizliliklerini bilmek ve anlamaktır

  22-) Hikmete uyan ve maksadına götüren her şey şükür,hikmete uygun düşmeyen ve onun gayeye ulaşmasına engel olan her şey de küfürdür.

  23-) Ezelde meydana gelen kazaya uygun olarak takdir edilen şeyler,zamanında ortaya çıkar.Takdir edilen şeylerin sıra ile meydana gelmesine de kaza denilir.Kısaca kader,ezelde takdir olunan hükmün zamanı gelince ortaya çıkmasıdır.Hiçbir şey kaza ve kaderin dışında cereyan edemez.

  24-) Kader konusunda Allah’a karşı edebli olun ve suküt edin.Bu sebeple kaderden söz edildiği zaman suküt edin.Çünkü yerin bile kulağı var,etrafta görüşü zayıf,anlayışı kıt olan insanlar olabilir.İçinizde en zayıf kim varsa konuşmanızı ona göre ayarlayın.Gözleri kör olan yarasanın gözündeki perdeyi açmaya kalkmayın.O buna dayanamaz,böylece hepiniz mahvolursunuz.Allah’ın ahlakıyla ahlaklanın.Kendi yüksek afakınızdan,zayıflarınızın seviyesine inin.Böylece güneşin geride bırakmış olduğundan faydalanan yarasa gibi,siz de parlayan nurlardan kalan döküntülerinden de geri kalanlar faydalanırlar.İşte o zaman şahısları ve halleri itibariyle dayanabilecekleri bir hayat yaşarlar.

  25-) Her türlü iyilik,zevk,hatta aranan ve kendisinden faydalnılan şeye nimet denirse de,gerçek nimetin ahiret mutluluğu olduğunu unutma.Bundan başkasına nimet demek ya boştur veya mecazen söylenmiştir.Ahirette sahibine hiçbir faydası olmayan şeylere nimet denmesi açıkça boş sözdür, galattır.Yine görünüş itibariyle bazı şeylere nimet denirse de en doğrusunu bir veya bir kaç aletle ahiret mutluluğuna götüren şeye nimet demektir.

  Mevcud olan bütün varlıklar dört kısıma ayrılır

  Dünya ve ahiret de faydalı olanlar,

  1. ilim
  2. güzel ahlak.

  Dünyada da ahirette de zararlı olanlar.

  1. Bilgisizlik
  2. kötü huy gibi.

  Dünyada faydalı ahirette zararlı olanlar şehvete düşkün olmak ve ondan zevk almak

  Dünyada zararlı ahirette faydalı olanlar şehvetlerini kırma,nefse hakim olma.

  Şu halde diyebiliriz ki,gerçek nimet dünyada da ahirette de faydalı olandır.İlim ve güzel huy gibi.Dünyada da ahirette de zararlı olan şeyler aslında kişinin başına beladır.Bu da bilgisizlik ve kötü huydur.  Kaynak = İmam Gazali / İhyau ulumi’d-Din / C:4

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.