Kuran Yurdu

İmam-ı Gazali’den Altın Öğütler-12

  125-) İnsan üç saat mevcuttur.Bunlar;

  Geçen Saati = Sevinçli de olsa,kederli de olsa geçmiştir.

  Gelecek Olan Saati = İnsan onun geleceğini veya gelmeyeceğini,gelirse nasıl geleceğini bilemez.

  İçinde Bulunduğu Saat = Kula düşen görev,bu saatte nefsiyle savaşa girip onu kontrol etmek suretiyle değerlendirmek,eğer gelecek saate ömrü vefa etmezse,içinde bulunduğu saatin geçtiğine üzülmemektir.Eğer ikinci yani gelecek saate yetişecek olursa,içinde bulunduğu saat gibi ondan da fazlasıyla istifade etmeye çalışmaktır.

  Dikkat etmek gerek !

  Uzun zaman yaşayacağım diye boş hayallere kapılmak daha sonra çok ibadet ederim diye bir fikre sağlanmamalıdır.İçinde bulunduğu zamanın hayatının sonu olduğunu kabul ederek kendine çeki düzen vermeli ve ona göre hazırlığa girişmelidir.

  126-) İslam büyüklerinden İbrahim et-Teymi diyor ki;

  Kendimi evvela cennette ve onun her türlü zevk ve sefasını sürüyormuş gibi görürüm.Daha sonra da cehennemde ve onun dayanılmaz her çeşit azapları içinde kıvranıyor bir halde zanneder ve görürüm.Sonra nefsime derim ki ;

  Ne İstiyorsun ?

  O bana şöyle cevap verir;

  Keşke yeniden dünyaya dönebilseydim de iyi amellerde bulunup Cennete girmeyi hak kazansaydım.

  Ben de ona şöyle derim;

  Daha vakit geçmiş değil,korkma ! İmkan ve fırsatlar mevcut,çalışta kendini cehennemden kurtarıp cennet nimetlerine nasıl olmaya hak kazan.

  127-) İnsanın güne başlarken,kendine doğruyu,hakkı öğütleyeceği ve hareketlerini buna göre yapacağı gibi,akşam olunca da kendini hesaba çekebilecek zaman ayırması lazımdır

  128-) Eğer insan kazandığı her günaha karşılık evine bir taş atmış olsaydı,evi taşlarla dolmuş olurdu.Fakat çok yazık ki,günahlarını hesaplamayı hiç düşünmez.Ama melekler onları devamlı olarak kaydetmektedir.Allah da kendini o yazılan şeylere göre hesaba çeker.

  129-) Üç günlük dünya hayatına karşın,nefsinin isteklerine tabi olarak sonsuz hasrete düşenlere yazıklar olsun

  130-) Allah gözleri kendi büyüklüğüne bakmak için yarattı.Gereksiz yere sağa sola iltifat edip bakmak hatadır.

  131-) Dostum !

  İnsanları Allah’tan yalnızca dünyanın süsü ve dünya sevgisi uzaklaştırır.Çünkü dünya isyan ve günah mahallidir.Aklı olan kimse kalbinden dünya sevgisini söküp atarak günahlarına tövbe ederek kendini Allah’a yakın kılacak şeylere yönelen ve bağlanandır.

  132-) Adını unutturarak,yalnız başına yaşamak ve ibadetini huzur içinde yapmak için,aile ve servetinden uzak kalarak memleket,memleket dolaşıp günahlarına tövbekar olup Allah’a yönelmek,süslü kadınlarla gününü gün etmekten daha zevklidir.

  123-) İki konuda dikkati elden bırakma ;

  Kalbin devamlı olarak hüzün içinde olsun,

  Allah’a olan sevgini bütün isteklerinden daha önce tut

  Böyle hareket edersen artık,öldüğün zaman sana hiçbir şey zarar veremez

  124-) Nefsini azarlayarak ve onu çalışma ve gayrete sevketmeye çalıştığın zaman sana isyan edecek olursa,onu asla kendi haline serbest koyma. Devamlı ona telkinde bulun.Böyle yaparsan yola gelmesi,sana uyması ihtimal dahilindedir.  Kaynak = İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.