Kuran Yurdu

İlişkiyi Canlı tutmak

  Mutluluk Grafiği Çizmek, Evliliği Ve İlişkileri Canlı Tutmak Adına Yapılması Gereken Ve Gözardı Edilen Bazı Hususlar: Kadın-erkek ilişkilerinde mutlu ya da mutsuz olunan durumların bir grafiğini çizmeye kalksak, şüphesiz ki uzun süre giden bir çizgi elde edemezdik. Mutluluğa endeksli grafiği çizdiğimizde kimi zaman yükselişe, kimi zaman düşüşe geçtiğini gördük. Doğrusu bu ya sürekli sabit giden bir grafikte de yaşadığımız güzel anların kıymetini çok iyi anlamayabilirdik.

  İlişkilerin ilk başlarında yükselen mutluluk grafiğinin evlilikle ya sabitlendiği ya da düşüşe geçtiği düşünülür genelde. Başlangıçta her iki tarafta birbirini mutlu etmenin arayışı içindedir. İlerleyen zamanlarda bu arayışın yerini hayat telaşı ya da kaybetmeme korkusu almış oluyor ki mutlu etmek için fazla çaba harcanmadığı gözlemleniyor.

  Aslında fark edilmeyen, diğer bir değişle iletişimde atlanan konu, her iki tarafında ilişkileri ile ilgili beklentileridir. Çoğu zaman çiftler birbirlerinin beklentilerini anlayamazlar ya da yanlış algılarlar

  Timsahla filin dillere destan aşkını hikayeleştirmişler …

  İki sevgili evlendikten sonra birbirleriyle kendileri için en değerli olanı verme yarışına girerler. Timsah gölden en tatlı balıkları çıkarıp sevgilisi file ikram eder. Fil de pek sevdiği yeşil yaprakların en tazelerinden çırpıp sevgilisinin önüne atar. Fakat sonuç hüsrandır. Otçul olan fil ile balıklar, etçil olan timsah içinde tazecik yapraklar hiç de değerli değildir. Çift sonunda anlar ki, herkesin kendisi için en değerli olanı vermesi iyi niyetli ancak teknik olarak yanlış bir davranıştır, hem iyi niyetli hem de teknik olarak doğru davranış EŞ İÇİN EN DEĞERLİ olanı vermektir.

  Sonuçta fil ve timsah mutlu olurlar, çünkü eşini mutlu eden şeylerin neler olduğunu anlamak için ikisi de düşünmeye zaman ayırmışlardır.

  Günümüz ilişkilerinde de böyle değil mi? Bazı eşler sağladığı lüks yaşantıyla eşine değer verebildiğini, mutlu edebildiğini düşünürken onun iç dünyasından çok uzakta yaşar. Oysa ihtiyaç duyulan biraz ilgi, biraz şefkat, biraz sevgi dolu dokunuşlardır.

  => Bazen iyi insan olmak da iyi ilişkiler kurmak için yeterli değildir. Öyle olmasaydı kötü giden ilişkilerdeki tek suç kötü kişilerde olurdu

  => Kötü olan siz değilsiniz, kötü olan ilişkinizdir.

  => Kötü olan, ilişkinizde kötü giden yanları bulmak için biraz zaman ayırmamanızdır.

  => Kötü olan BENİM ELİMDEN GELEN BU diyerek mücadele vermemenizdir.

  Birbirinizi sevdiğiniz an; bakmakla, ilgilenmekle sorumlu olduğunuz bir bebek getirmişsinizdir. BU BEBEK SİZİN İLİŞKİNİZDİR

  Ona konuşmayı, yürümeye öğretecek olan ikinizsiniz. Siz elinden tutarak yürümeye alıştıracaksınız. Siz konuşarak konuşmasını sağlayacaksınız. Ne kadar zaman ayırırsanız o kadar güzel konuşacak ve o kadar güzel yürüyecek bu bebek..!

  Bebeğiniz sizin pişirdiğiniz aşk yemeğiyle beslenecek, büyüyüp serpilecek! Bu yemeğe katılan tat da pişirilen ocak da sizsiniz.

  Kimse dünyaya getirdiği bebeğini kaybetmek şöyle dursun zarar görmesini bile asla istemez. O zaman

  Aşkı ayakta tutabilmek için

  => Biraz daha özenle ayrılmış zamanlar yaratın, biraz daha yürekten gelen sesleri duymak için çaba harcayın

  => Birbirinizle ilgilenin, özleyin, konuşun, fikirlerinizi ve sorunlarınızı paylaşın, büyüyüp çığ haline gelmeden oturup tartışın

  => Kısacası ilişkiniz için gayret gösterin, yorulun, mücadele verin

  => Yüreğinizi sevdiğinizin yüreğine bağlayarak birbirinizi sımsıkı tutun

  Unutmayın..!

  Mutluluk Grafiğini Çizen Kalem Sizin Elinizde…!

  Etkili Vaaz Nasıl Verilmelidir

  Kaynak : Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz : 41-43

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.