Kuran Yurdu

İletişim Sorunları

  Günümüz insanları gerek iş dünyasında gerekse iç dünyalarında kişilerle olan iletişimlerinde önemli sorunlar yaşıyor.Yaşanan bu sorunlar bireylerin bulunduğu ortamlarda performansını düşürmekle kalmıyor aynı zamanda ruhlarını sıkıntıya düşüren,bunaltan durumların yaşanmasına neden oluyor.

  Hayattan gerektiği kadar zevk alınmasına engel olan bu gibi durumlar için gerekli tedbirler alınmadığında çağımızın en yaygın hastalığı olan depresyonla karşılaşılıyor.İletişimle yaşanan sorunların temelini anlama kavrama oluşturuyor.İnsanlar çoğnlukla:

  Anlaşılma ile ilgili problemlerin ana nedenleri

  • – Düşüncelerini anlatamamak,
  • – Doğru anlaşılamamak
  • –  Doğru anlayamamak
  • – Kişilerin birbirlerini dinlememeleri
  • – Kurulan cümleleri anlamak istedikleri gibi anlamlandırmaları
  • – Konuşmaların ardında kasıt aranması oluşturuyor
  • – Düşünceleri paylaşamamak durumlarından şikayetçi olmaktalar.

  Yaşanılan tartışmalara daha mantıklı daha sakin bir bakış açısı ile geri dönüldüğünde,her iki tarafın da genel de aynı düşünceye sahip olmalarına rağmen birbirlerini dikkatli dinlemediklerinden ya da kendi söylediklerinin doğruluğunu kanıtlama telaşında bulunmalarından çözüm noktasına ulaşılamadığı görülüyor.

  Özellikler eşler arasında yaşanılan diyaloglarda geliştirilen davranışların

  – Söylenenlerin anlamak istenildiği şekliyle algılama alışkanlığı

  – Konuşulanlarla ilgili empati kurulamaması küçük tartışmaların bile büyümesine ve ardından istenmedik durumların yaşanmasına neden oluyor.Öyle ki beklenmeden düşülen bu acı durum her iki tarafı da hayrete düşürüyor

  İnsanların içinde bulunduğu ruh hali,olaylara olumsuz yaklaşımları şüphesiz iletişimin kalitesinde büyük rol oynuyor.Ortama negatif elektrik yayan insanların konuşulanları anlamasına rağmen anlatılmak istenenleri farklı anlamlar yüklemeye çalışması,söylenen basit bir cümleden çok farklı ve derin anlamlar çıkarılması da karşı tarafı şaşırtan durumların yaşanmasına neden oluyor.

  İnsanların düşüncelerini,isteklerini , hedeflerini,sevdiği özel saydığı insanlarla bile paylaşmaması da kişiler arasında iletişimlerin azalmasına,bazen de insanların birbirinden uzaklaşmasına neden oluyor.

  Kişilerin özel hayatlarında eşiyle,çocuklarıyla , akraba ve komşularıyla olan ilişkilerinde göstermiş olduğu hoşgörülü tutumların sonuç vermemesi,yaşanılan ortamlarda sevgi ve saygı ortamlarının kalitesini giderek azaltıyor.

  İnsanların iletişimle ilgili sorunlarını çözmek adına

  Bu konuda basılmış kitapların okunması,seminerlere katılmak gibi mücadelelere rağmen istenen sonucun elde edilememesi,öğrenilenlerin yaşama uygulanma noktasında yeterli olunmadığını gösteriyor.Bu durumda öğrenilenler,sadece bilgi düzeyinde kalıyor.

  Oysa bilgiler davranışa dönüştüğünde istenen sonuç yakalanacaktır.Yaşama geçirilememiş bilgiler ya kitap raflarında ya da beynin bir köşesinde hizmet vermeden kalacaktır.

  Unutmayın !

  Bilmekten çok bildiklerini yaşama geçirmek önemlidir.  Kaynak : Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz : 24-25

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.