Kuran Yurdu

İhsanı Bol Rabb’ine Karşı Seni Aldatan Nedir

  İnsan,delili en batıl olan sorumlu ve mazereti en geçersiz olan aldatılmış varlıktır.Nefsinin cehaletini beğenmiştir.

  • Ey insanoğlu

  Günahın için seni cesaretlendiren,Rabbin hususunda aldatan ve sana nefsinin helakını munis gösteren şey nedir? Hastalığının iyileşmesi mi? Yoksa uykundan uyanamaman mı? Başkasına gösterdiğin merhameti nefsine göstermez misin? Bazen güneşin sıcağında kalanı görüp onu gölgeye alıyorsun.Yahut vücuduna ızdırap veren bir acıya müptela olan kimseyi görüp,ona merhametinden dolayı ağlıyorsun.

  Hastalığın için sabretmeni sağlayan,başına gelen musibete karşı metin olmana neden olan ve -senin yanında en kıymetli değer olduğu halde- nefsine ağlamaman için seni teselli eden şey nedir? Allah’ın senden alacağı intikamla gecelemenin korkusu seni nasıl uyandırmıyor? Üstelik O’na isyanlarınla,Allah’ın gücünün yollarında zor duruma düşmüşsün!

  Kalbindeki fetret hastalığından kesin kararla ve gözlerindeki gaflet uykusundan uyanarak tedavi ol! Allah’a itaatkar ve O’nun zikriyle dost ol! O’ndan uzaklaşmana karşın,O’nun sana yönelmesini tasavvur et! Seni affına çağırıyor,fazliyle himaye ediyor.Sen ise başkasına gitmek için O’ndan uzaklaşıyorsun.Güçlü ve Yüce olan Allah ne kadar kerem sahibidir!

  Sen zayıflığınla aşağılarda olduğun halde seni O’na isyan ettiren şey nedir? O’nun örtüsünün gölgeliğinde ikamet ediyor,fazlının genişliğinde dönüp duruyorsun.Fazlı seni engellemiyor,örtüsü ayıbını ortaya çıkarmıyor.Bilakis bir an bile,senin için ortaya çıkardığı bir nimet,gizlediği bir günah ya da senden uzaklaştırdığı bir felaketle O’nun lütfundan boş kalmıyorsun.O’na itaat edersen,O’nun hakkında ne düşünürsün? Allah’a yemin ederim ki,bu sıfat eğer güçlerini birleştiren,kudretleri birbirlerine denk kişiler olsaydı,yerilmiş huylar ve kötü ameller konusunda nefsine ilk hakim olan kişi sen olurdun.

  Doğruyu söylüyorum,dünya seni aldatmadı,sen onunla aldandın.Sana dersleri gösterdi.Eşit bir şekilde sana bildirdi.Vücuduna felaketin uğrayacağını,kuvvetinin azalacağını vaat etmesi,sana yalan söylemesinden ya da seni aldatmasından daha doğru ve daha uygundur. Senin yanında dünya hakkında nice nasihat eden itham altındadır;onun haberini doğru bildiren ise yalanlanmıştır.Tenha diyarlarda ve boş alanlarda dünyayı bilip tanımak istersen,onu,sana şefkat gösteren ve (helak etme konusunda) sana cimri davranan birinin yerinde,sana (görevlerini) iyi hatırlattığını ve öğüdünü sana güzelce ulaştırdığını gmrürsün.Orasından yurt olarak razı olmayanın yurdu ve orasını vatan edinmeyenin yeri ne güzeldir! Yarın dünyayla mutlu olacak olanlar,bugün ondan kaçanlardır.

  Şiddetli sarsıntı sarstığında,Kıyamet bütün azametiyle meydana geldiğinde,her ibadete ehli,her tapılana taptıkları,her itaat edene itaat ettikleri yetiştiğinde,o gün Allah’ın adaletinde ve ölçüsünde,havada bir göz kırpması ve yerde bir ayak sesinin bile karşılığı verilecektir.O gün nice deliller geçersiz,nice özrün bağları kesiktir.İşiten,kendisiyle mazur olabileceğini ve delilini ispat edebileceğini iste! İçinde ebedi kalmayacağın şeyden,senin için ebediyyen kalacak olanı al! Yolculuğun için hazırlan! Kurtuluş şimşeğine bak! Yolculuk vasıtalarını hazırla!

  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:249-250

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.