İçkinin Cinselliğe Olumsuz Etkileri

Alkol -İçki- Cinselliğe Olumsuz EtkileriSigara gibi içkinin de insan sağlığına zararları büyüktür. Fakat açtığı sosyal, ahlâki ve ekonomik zararlar çok daha büyüktür. Çünkü sigaranın zararları sadece ferdi ve cüz’i de olsa ekonomiktir. Fakat içki öyle midir?

Dinimiz, başta vücudu tahrip eden ve ocaklar söndüren bu kötü alışkanlığı bu nedenle haram kılmıştır.Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuşlardır:«İçkiden sakınınız. O bütün kötülüklerin anasıdır.»

Eski zamanlarda vaktini Allah’a ibâdetle geçiren bir adam vardı. Yoldan çıkmış bir kadın, adama tutuldu. Kölesini göndererek bir dâvada şâhitlik etmesi bahanesi ile onu evine çağırdı. Adam da köle ile birlikte kadının evine gitti.Her geçtiği kapı arkasından kapanıyordu. Böylece onu yanındaki köle ile birlikte dolu bir desti içkinin bulunduğu güzel ve çekici bir kadının yanına götürdüler.

Kadın adama dedi ki:«Seni şâhitlik için çağırmış değilim, seni çağırmamın sebebi ya benimle cinsî temasta bulunman, ya da şu içkiden bir kadeh içmen veyahut da şu köleyi öldürmen içindir.»

Adam (en az zararlı olan günâhı tercih etmiş olmak düşüncesiyle) «içkiden bana bir kadeh ver.» dedi. Adam bir kadeh içince daha da istedi, böylelikle içkiyi bitirdi. Arkasından hem kadının ırzına geçti, hem de köleyi öldürdü.

İçkiden kaçınınız.Yemin ederim ki içki ile iman bir araya gelemez. Muhakkak ki biri öbürünü kovar.

Başka bir rivâyete göre ise hadis şöyle sona ermektedir:«Şu üç kimse hiç bir zaman Cennete girmeyecektir. Yaptığı iyiliği başa kakanlar, ana babalarına karşı gelenler, içki içmeye devâm edenler.»

Bu hadislerle içkinin bütün kötülüklerin anası olduğu, içkiye alışan bir kimseden her türlü kötülüğün beklenebileceği ve bu yüzden de içkinin bizzat kendisinin lânetlendiği gibi, içenin, sunanının, satıcısı ve satın alıcısının, hamalı ve hamala taşıttıranının da Allah’ın lânetine uğradığı dile getirilmektedir.

Gerçekten içkili, kadınlı eğlencelerin yaygınlaştığı günümüzde içkinin nice canlara mal olduğu, bir o kadar ocaklar söndürüp yıktığı, alışılmış olaylardır. Hele içip içip de zil zurna sarhoş olup çoluğunu çocuğunu döven, konusunu komşusunu rahatsız eden ayyaşlara ne demeli?

Hadiste geçtiği gibi içki ile iman bir arada bulunmaz. Senenin üç yüz altmış beş günü kötülüklerin başı bulunan bu içkiyi yudumlamadan yataklarına yatmayan zavallıların dinleri, imanları hakkındaki hükmü bu hadisi şerîf çok iyi vermektedir?

İçkinin içtimai zararlarına yukarıda geçen hadisi şerîfin ışığı altında değindikten sonra ferdî zararlarına değinebiliriz.

Konumuz cinsel sorunlar olduğuna göre, zararların başında da cinsellik açısından doğuracağı olumsuz etkiler olacaktır.

Maddeler Halinde İçkinin Cinselliğe Olumsuz Etkileri

1 – İçki, öyle korkunç bir hastalıktır ki, içki müptelâsı kadın gebe olduğunda ceninin ya doğarken ölümüne yahut da diri doğabildiği takdirde en müzmin hastalıklara mahkûm olarak yaşamasına sebebiyet verir. Alkolizmden ileri gelen irsiyet bozuklukları daha ziyade anneden geçer.

2 – İçki, kullanan erkeklerde ve kadınlarda kısırlık yapar. Çünkü içki, husyelerde tedâvi edilmez yaralar açar ve bu yaralar en sonunda tohum hücresi yapma kabiliyetini öldürür. Tohum hücreleri alkolün tesiri altında değişikliğe uğrar, miktarları azalır ve sonunda büsbütün kaybolurlar.

Kadında ise, ceninin teşekkülü için varlığı şart olan yumurtacıkları harab eder.

3 – Ve içki beyin hücrelerinde zamanla tahriplere, hâfıza bozukluklarına sebep olur. Karaciğeri yağlandırarak siroza zemin hazırlar.

4 – Daha ziyade kadınlarda olmak üzere içki kullananlarda rûhi ve ahlâkî çöküntü olmaktadır.

5 – İçki kullananların beden uzuvları daha önce zaaf ve atâlete uğrar. Bu yüzden de daha erken ölürler.

İçkinin bu ferdi zararları, cinsel yaşamı mahveden, evliliği sarsan en büyük unsurlardandır. Her gün müşahede edilmekte, yayın organlarından öğrenilmektedir ki, içki giren evden saâdet ve huzur çıkmakta, hattâ ocak sönmekte.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.