Kuran Yurdu

İçki İçmenin Ve Kumar Oynamanın Hükmü

  “Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? Allah’a itaat edin, Resule de itaat edin ve (kötülüklerden) sakının. Eğer (itaatten) yüz çevirirseniz bilin ki Resulümüzün vazifesi apaçık duyurmak ve bildirmektir (Maide sûresi, 5/90-92)

  Bu mübarek ayetler, temiz gıdalardan olmayan sarhoş edici maddelerle diğerlerinin kötü mahiyetlerini, onlardan cemiyet hayatındaki zararlı etkilerini bildirmektedir Ve bunlardan kaçınılmasını gerektiğini hatırlatmaktadır. Cenab-ı Hak ile Rasulü Ekrem’ine itaatin lüzumunu ihtar buyurmaktadır.

  Hamdi Yazar merhum bu ayetleri şöyle izah ediyor:

  Ey iman edenler! Helal olan güzel şeyleri nefsinize haram etmekten nehy edildiğiniz gibi , haram olan pislikleri işlemekten de titizlikle sakınmak durumundasınız. Bu cümleden olarak muhakkak hamr yani sarhoş edici şeyler ve meysir yani piyango ve kumar ensab yani tapılmak için dikilmiş taş vesair putlar, kumar ve piyango ve benzeri çekilişler için atılan oklarla zarlar, bütün bunlar pis şey değil,ancak birer necistir; aklınızın tiksineceği, iğreneceği pis murdar şeylerdir. Ve bunların hepsi de şeytanın işlerindendir. Şeytanın işleri yani şeytanın teşvikleridir. O halde bu tür pisliklerden çekininiz,uzak durunuz ki kurtuluşa eresiniz.

  Bu ayet-i kerime, muskirat (sarhos edici şeyler)’in yasaklanması ve haram edilmesi hakkında üçüncü ve son olarak nazil olan ayettir ki birincisi Nisa Süresindeki “Sarhoş olduğunuz zaman namaza yaklaşmayın (Nisa süresi, 4/43)” ayeti, ikincisi de Bakara süresindeki ‘Senden içki ve kumarı sorarlar. De ki:Onun ikisinde büyük bir günah vardır (Bakara 219)” ayet-i kerimesi idi. Allah Teala konumuzu teşkil eden ayet-i kerimede ise içki ve kumariı haramlığını çeşitli yönleriyle tekit etmiştir

  Açıklamakta olduğumuz ayet-i kerimede sarhoşluk veren içkinin ettiği yasaklığı birinci olarak cümlenin başında hitaptan hemen sonra zikredilmiştir.

  İkinci olarak  putlar ve fal oklarıyla beraber zikredilerek, Şarap içen puta gibidir” hadis-i şerifi delaletince puta tapıcılık kabilinden gösterilmiştir.

  Üçüncü olarak pislik” adi verilmiştir

  Dördüncü olarak başlı başına şer veya kötülüğü galip olduğu tembih edilerek şeytanın işlerinden” olduğu bildirilmiştir

  Beşinci olarak bizzat kendilerinden çekinilmesi emredilmiştir

  Altıncı olarak, bu çekinme, kurtuluş ümidine bir sebep yapılmıştır

  Yedinci olarak da bu beyandan asil maksat, içki ve kumarın haram kılındığı hatırlatılmıştır. Bunların haram kılınmasını gerektiren dine,dünyaya ait kötülük ve veballeri anlatmıştır. Şeytanın işi oldukları tekrar hatırlatılarak şöyle denilmek istenmiştir: içki ve kumarda şeytanin gayesi, başka değil, ancak aranıza kin ve düşmanlık düşürmek ve sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan menetmektir. Ki bir defa bunlar olduktan sonra artık her günah, her cinayet işlenir. Ne din kalır, ne iman, ne dünya kalır ne de ahiret…

  Sekizinci olarak, bütün haram olma sebepleri açıklandıktan sonra itaat sözü alınmak üzere soru takriri ile anlaşmayı belgelemek için buyrulmuştur ki: “Artık siz şimdi bu yasaklamayı kabul ettiniz ve içki ve kumardan tamamen vazgeçtiniz mi? Elbette geçtiniz değil mi?”

  Dokuzuncu olarak genelde itaati belgelemek ve tekid edilerek muhalefetten sakındırmak suretiyle buyrulmuştur ki: “Vazgeçiniz ve Allah’a itaat ediniz, Peygamber’e de itaat ediniz ve karşı gelmekten çekininiz. Eğer itaatten yüz çevirecek olursanız biliniz ki, bizim Rasulümüzün üzerine ait olan vazife açık bir tebliğden ibarettir ki, o da onu işte yapmıştır. Ondan ötesinin sorumluluğu ve zararı ona değil, sırf sizin kendinize aittir”  Kaynak = Cafer Durmuş / Ey İman Edenler / bkz: 261-263

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.