İbn Mes’ud’un Vaazı

Abdullah İbn Mes’ud’un Güzel Bir VaazıEn doğru söz Allah’ın kitabıdır.Yapışılacak en kuvvetli kulp takva kelimesidir.

Ey hayırlı millet (din) İbrahim (a.s)’ın milletidir.

Sünnetlerin en güzeli Hz Peygamber’in sünnetidir.

Hidayetlerin en hayırlısı Peygamberlerin hidayetidir.

Sözlerin en üstünü Allah’ı zikretmektir.

Kıssaların en güzeli Kur’an’dır.

İşlerin en iyisi hayırla sonuçlananları;en kötüsü ise sonradan icat olunanlardır.

Az fakat yeterli olan,çok olup da insanı meşgul eden şeylerden daha hayırlıdır.Kurtarabileceğin bir nefis gereklerini yerine getiremeyeceğin bir emirlikten daha iyidir.Nefsini kınamanın ve hesaba çekmenin en kötüsü ölüm anında yapılanıdır.Nedametin en kötüsü ise kıyamet gününde olanıdır. Sapıklığın en kötüsü hidayetten sonra gelenidir.Zenginliğin en hayırlısı nefis zenginliğidir.Kalbde bulunanların en iyisi takvadır.

Şüphe küfürdendir.Körlüğün en kötüsü kalb körlüğüdür.İçki bütün kötülüklerin anasıdır.Kadınlar şeytanın tuzaklarıdır.Gençlik bir çeşit deliliktir.Ölenlerin arkasından bağıra çağıra ağlamak cahiliye adetlerindendir.

Bazı insanlar cuma namazına en sonuncu olarak gelip Allah Teala’yı çok az anmaktadır.Günahların en korkuncu ve en büyüğü yalandır.

Mü’mine küfür fasıklık,onunla savaşmaksa küfürdür.Mir mü’min’ in malı da aynen kanı gibi haramdır. Kim insanları bağışlarsa Allah’da onu bağışlar.Allah Teala öfkesini yenenleri mükafatlandırır ve kendisinden af dileyenleri affeder;felaketlere karşı sabır gösterenleri güzel sonuçlara iletir.

Kazançların en kötüsü faizden gelen kazançtır.Yiyeceklerin en kötüsü ise yetim malıdır.Talihli (said) kimse,başkalarının başına gelenlerden ders ve ibret alan kimsedir. Herhangi birinize dünya malından kanaat ettiği kadarı yeterlidir.Herkes sonunda dört arşınlık bir yere (kabre) girecektir.Gidiş ahirete doğrudur ve amellerin insan için önemli olanı en sonuncusudur. Rivayetlerin en kötüsü yalan olanıdır.Ölümün en şereflisi şehitliktir.

Belayı tanıyan insan ona karşı tedbir alır ve sabreder,tanımayansa dövünmek zorunda kalır.Kim gurura kapılırsa,Allah Teala onu yerden yere vurur.Kim dünyaya güvenir ve onu dost edinmeye kalkarsa,dünya onu yüzüstü bırakır.

Şeytana itaat eden kimse Allah’a isyan etmiştir.Allah’a isyan eden kişi de O’nun azabına düçar olurKaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:269-270

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.