Kuran Yurdu

Hz Osman’ın Hutbesi & Vaazı

  Siz her an için değişen bir yuvadasınız ve hayatınızın bundan sonraki bölümünü yaşamaktasınız. Öyleyse henüz gelmemiş iken gücünüz yettiği kadar ölüme en güzel bir şekilde hazırlanınız ve ömrünüzü en hayırlı şekilde değerlendiriniz.Şunu biliniz ki bu imkan sizlere verilmiştir.Unutmayınız, eceliniz sabah ya da akşam hiç beklemediğiniz bir anda size gelebilir.Bu dünya aldatma üzerine kurulmuştur.

  Nitekim Allah Teala ‘Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan Allah’ın affına güvendirerek sizi kandırmasın (Lokman’33)’ buyurmaktadır.

  Geçmiş ümmetlerden ders ve ibret alınız.Sonra var gücünüzle çalışınız ve sakın gaflete düşmeyesiniz;çünkü siz gaflet etseniz bile her anınızdan gaflet edilmeksizin sorguya çekileceksiniz.Hani dünyanın evlatları nerede? Dünyayı imar eden arkadaşları nerede? Dünyadan çok uzun bir süre yararlananlar nerede? Dünya onları da kaldırıp atmadı mı?

  O halde Allah Teala dünyayı nereye atmış ve ona değer vermemişse size onu oraya atınız ve kendisine değer vermeyiniz.Yalnızca ahireti elde etmeye çalışınız.

  Çünkü Allah,bu dünya hayatından daha hayırlı olan ahiret hayatı için şöyle bir temsil getirmiştir: ‘Onlara dünya hayatının örneğini açıkla:(O),gökten indirdiğimiz su gibidir ki o su sayesinde yeryüzünün bitkileri (gürleşerek) birbirine karıştı.Arkasından (o bitkiler) rüzgarların savurduğu çer-çöp haline geldi.Allah her şeye kadirdir.Mal ve oğullar dünya hayatının ziynetidir.Baki kalacak olan salih ameller ise Rabb’inin nezdinde hem sevap bakımından hem de ümit etmek bakımından daha hayırlıdır (Kehf’45-46)’.  • Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:203-204
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.