Hz Muhammed’in Çok Evlilik Yapmasının Sebepleri

Münafıklar ve çarpık kafalı sapıklar, Resûlullah efendimizin çok evliliğini dün ve bugün tenkid konusu yapmışlar ve yapmaktadırlar da…

Hz. Muhammed’i şehvetine tutkun bir insan gibi göstermeye kalkışmak kimsenin kârı değildir. Bilindiği gibi Peygamberimiz yirmi beş yaşına kadar hiç evlenmemişti. İçinde yaşadığı bölge ikliminin ve toplumun durum ve yaşayışı (ki biraz değineceğiz) göz önüne getirilecek olunursa, onun bunca zaman tertemiz bir hayat sürmesi, şehvetine düşkün olmadığını gösterir.

Yine yirmi beş yaşından elli yaşlarına yakın uzun bir zaman nâmûs ve dürüstlüğü ile kendisinden yaşça çok büyük olan Hz. Hatice ile evlilik hayatını sürdürmüş oluşu ve akabinde 4-5 sene yine büyük bir iffet duygusu içinde bekâr yaşamış olması da onun şehvet düşkünü olmadığını gösterir.

Peygamberimizin çok kadınla evliliği elli üç yaşında iken başlamıştır. Bu dönemden sonra da şehevi arzu ve isteklerin durakladığı bu yaşlarda bir insanın hele Peygamberliği evrensel olan en son Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.)’in çok kadınla evlenmesi, nefsânî arzularının esaretine girmek ile izah edilemez; tersine burada bir çok hikmetler aranır ve aranmalıdır da.

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in söz ve hareketleri, durum ve tutumları, dâima ilhamını dinden alırdı. Ne söylerse, ne yaparsa Allah emrine uygun olurdu.

  • Bu nedenle Peygamberimizin söz ve hareketleri bizim için uyulması gereken bir kaidedir.

Nitekim Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:«Ben aranızda öylesine değerli iki şey bıraktım (ki, ona sadâkatla sarıldığınız müddetçe) doğru yolu bırakıp küfür yoluna sapmayacaksınız.»

  • a) Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı Kerim,
  • b) (Hadislerle belirtilen) sünnetim.

Allah’ın kitabı olan Kur’an ve benim yolumu gösteren hadisler, kıyamet günü, havuzun kenarına gelinceye kadar, birbirinden ayrılmazlar. Çünkü bunlar birbirlerini açıklayıcı ve tamamlayıcı olarak birbirlerinin aynısıdır.»

Hz. Muhammed gerek sosyal hayatta, gerekse mânevî sahada örnek alınacak yegane insandır.

Peygamberimiz (S.A.V.)’in yaşadığı bölgenin Sosyal ve Dini Durumu:

Hz. İsa’nın doğumundan altı asır geçmiş, bütün dünya görülmedik bunalımlar yaşıyor. Bu devirde insanlık semalarını olanca karanlığıyla küfrün bulûtu kaplamıştır.

Bu devirde Arabistan’da tam mânâsıyla câhillik hüküm sürüyordu. Okur yazar sayısı yok denecek sayıda azdı. Kin, haset, buğz, tezvir ve iftira makineleri olanca gücüyle çalışarak ayrılık tohumlarını saçıyordu. Bu yüzden kabileler arasında devâmlı geçimsizlik her an bir çatışmaya götürecek çapta yıkıcı anlaşmazlıklar vardı. Medeniyetten yoksun olan Araplar dağınık bir halde yaşıyordu. Ve daha kötüsü başka milletlerin boyunduruğu altında bulunuyorlardı.

Bazı kabileler ise yeni doğan kız çocuklarını uğursuzluk saydıkları için, diri diri toprağa gömmekten zerre kadar vicdan azabı çekmezlerdi. Putlara tapmak, istenilen sayıda kadınla evlenmek ve kadınlara zulüm etmek o zaman gâyet normal sayılırdı.

Özet olarak araplar, millî birlik ve beraberliği sağlayacak, kendilerini medenîleştirecek, hak yolu gösterici ne varsa, hepsinden uzak ve mahrumdular.

İşte İslâm güneşi böyle bir zamanda doğdu. Ve Peygamberimiz işte böyle bir toplumu ıslah etmeye ve eğitmeye görevliydi. Muhakkak ki bu da bir kılıç darbesiyle yapılacak iş değildi. Böyle bir toplumu ve dünyayı içinde bulunduğu küfür ve ahlâksızlık karanlığından kurtarabilirdi.

Peygamberimiz de ilâhî emirlerin ışığında işe başladı.

İlâhî emir ve yasakların, toplumun maddî ve mânevî ihtiyaçları hesap edilerek zaman ve yer göz önünde bulundurularak gelmiş, benimsenip uygulanmasını kolaylaştırmıştır.

Bilindiği gibi ilâhî emir ve yasaklar bir anda gelmemiştir. Kur’anı Kerim yirmi üç senede tamamlanmıştır.

Yüce Allah, insanların durum ve ihtiyaçlarına bakarak zaman zaman âyetlerini göndermiştir.

İslâmiyet, insanların yaratılışlarına, kabiliyetlerine, ahlâk ve olgunluklarına göre yeni bir düzen getirmiştir.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.