Kuran Yurdu

Hz Muhammed Ve Müslümanlık

  Hz Muhammed Ve Müslümanlık  İnsan,gerek beden yapısı bakımından,gerekse ruhsal ve manevi yapısı bakımından en güzel bir şekilde yaratılmış ve yaratıkların hepsine üstün kılınmıştır.

  İnsan,aklıyla,düşüncesiyle , konuşmasıyla,bilgisiyle , yetenekleriyle,çalışarak ilerleyebilme kapasitesiyle eşsiz bir varlıktır.Bu bakımdan İslam,insanı saygıdeğer bir varlık olarak görür.

  İslam dini,kuvvetli bir iman,gerçeği aydınlatacak bilgi,yararlı işler ve güzel ahlak ile kişinin saygıdeğer olma özelliğini koruyabileceğini göstermiştir.

  İnsanları kan dökmekten,ırz ve namusu çiğnemekten,soyu bozulmaktan,vicdani baskılardan alıkoyarak doğuştan verilen iyi eğilimlerin olumlu yönde gelişmesine ortam hazırlamıştır.

  Bu münasebetle İslam dini,can,mal,soy , akıl ve dini dokunulmazlığı olan ve titizlikle korunması gereken esaslar olarak görmüştür.

  İslam’a göre üstünlük,dini duyarlılık (takva) iledir ve insanlar,soylarıyla övünüp büyüklenerek fitne ve anlaşmazlık çıkarmak için değil,birbirleriyle ilişki kurup bütünleşmek yaratılmışlardır.

  İslam dini insanı,toplum içinde değer kazanan hizmetleriyle toplumu faydalandıran ve toplumun hizmetlerinden de nasibini alan bir varlık olarak görür ; dil,ırk,renk ,zenginlik,yoksulluk gibi hususları üstünlük ve farklılık vasıtası saymaz.

  İslam Dininin Özellikleri Özetle Yukarıda Belirtildi

   

  İslam dininin yayılmaya başladığı yıllarda yeryüzünde haksızlıklar,zulümler , yersiz kavgalar,cinayetler kol geziyordu.Asiller köylüler,beyazlar siyahlar,hürler köleler,zenginler yoksullar,erkekler kadınlar ayrımı acımasız bir şekilde varlığını hissettiriyordu.

  İslamiyet,bu tür ayrımları insanlığın kafasına ve yüreğine vurulmuş zinciler olarak gördü.İnsanın üstünlük niteliklerini zedeleyen ve iyi eğilimlerini de gelişmesine engel oluşturan bu zincirleri kırdı.Yerine dürüstlük,çalışkanlık , dini duyarlılık,iyilikseverlik ve benzeri ölçüler koydu

  Hz Muhammed (s.a.v) söz ve davranışlarıyla insanoğluna evrendeki önemini ve saygınlığını hatırlatmış,buna uygun bir hayat yaşayabilme yollarını göstermiştir.İnsanlığın ulaşabileceği güzel ahlakın güncel yansımalarını ortaya koyabilmemiz için yüce Allah,Hz Peygamber’i ahlakın en güzeli ile donatmış ve onun ahlakı kişiliğinin örnek alınmasını istemiştir.

  Kur’an’da ‘Gerçekten sizin için,Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için Allah’ın Resulü’nde çok güzel bir örnek vardır (Ahzab 21)’ buyurulmuştur.Nitekim Hz Aişe,Peygamber Efendimizin ahlakı sorulunca ‘Onun ahlakı Kur’an’dı’ cevabını vermiştir.

  Ashaptan Bera Hazretlerinin tespitine göre de Hz Peygamber simaca da ,ahlak itibariyle de insanların en güzeliydi.

  Bu nedenle biz , Kur’an’ı en doğru anlayan,, davranış olarak hayatına aktaran ve en güzel ahlakın sahibi olan Hz Peygamber’in örnek kişiliğini tanıyabilirsek ;

  Müslümanlığı en sade şekliyle doğru biçimde algılama ve özümseme imkanına kavuşabilir ve Peygamberle örnek neslin / sahabenin olgunlaştırıp davranış boyutu kazandırdığı yararlı işlerin / salih amellerin izdüşümlerini çağımız şartlarında günümüze aktarabiliriz.

  Müslüman Olmanın Anlamı  Kaynak = Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz:: 161-162

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.