Hz İsa Kimdir

Hz İsa’nın Hayatı

“Allah o gün buyuracak ki: “İsa! Hem senin, hem annenin üzerinizdeki nimetimi iyi düşün! Düşün ki: Ben Seni Ruhu’l-kudüsle desteklemiştim. Sen beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşmuştun. Ben sana kitabı, hikmeti, Tevrat ve İncili öğretmiştim. Sen, Ben’im iznimle çamurdan kuş şeklinde bir şey yapıyor, ona üflüyordun; o da Ben’im iznimle kuş oluveriyordu. Düşün ki: Sen Ben’im iznimle anadan doğma amanın gözünü açıyor, abraşı da iyileştiriyordun. Düşün ki: Sen Ben’im iznimle ölüleri kabirden diri olarak çıkarıyordun. Hani Ben İsrailoğullarının şerlerini (öldürme kasıtlarını) senden defetmiştim. Kendilerine apaçık deliller, mucizeler getirdiğin zaman da onların kafirleri: “Bu besbelli bir büyüden başka bir şey değil” demişlerdi. Ve hani havarilere: “Bana ve Resulüme iman edin” diye ilham etmiştim. Onlar da: “İman ettik. Hakka teslim olduğumuza şahid ol!” demişlerdi.

Bir vakit de havariler: “Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi? dediler. O da: “Eğer mümin iseniz Allah’tan korkun da edebi aşmayın!” diye cevap verdi. “Biz” dediler, “istiyoruz ki ondan yiyelim, gönlümüz rahatlasın, senin bize doğru söylediğini bilelim ve ona şahitlik edenlerden olalım.

Meryem oğlu İsa

“Ey büyük Rabbimiz! Ey yüce Allah! Bize gökten bir sofra indir ki bizim hem evvelimiz, hem ahirimiz (yani ümmetimizin tamamı) için o gün bir bayram olsun ve Sen’den bir mucize olsun. Bizi rızıklandır, zira rızık verenlerin en hayırlısı Sen’sin!” dedi. Allah buyurdu ki: “Ben onu yukarıdan size indiririm, fakat bundan sonra her kim nankörlük edip kafir olursa, onu dünyada hiç kimseye yapmayacağım derecede cezalandırırım (1)”

Ve Rabbin dedi ki: “Andolsun ‘Allah, üçün üçüncüsüdür’ diyenler de kafir olmuşlardır. Halbuki bir tek Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Eğer diye geldiklerinden vazgeçmezlerse, içlerinden kafir olanlara acı bir azap isabet edecektir (2)”

Evet Hristiyan aleminin ilahlaştırdığı ve -haşa- İsa (a.s) Allah’ın oğludur diyenleri yüce Allah bu şekilde tehdit etmektedir. Peki İsa (a.s) gerçeği nedir ve nasıldır.

Gerçekten onların uydura geldikleri gibi -haşa- gerçekten Allah’ın oğlu mudur yoksa O’da Allah’ın kullarından bir kul bir Resül müdür ? Onların diyegeldikleri şey hakkında yani İsa’yı ilahlaştırıp da Allah’ın oğlu sıfatına koyanlar ve bu düşünceye kapılanlar hakkında Hz İsa ne diyor ve bu açıklama Kur’an-ı Kerim’de nasıl geçiyor?

“Hristiyanlara gelince onların inançlarındaki belirsizlik ve kapalılık had safhadadır, çelişki ve tutarsızlıklar ise açıktadır. Onlar diyorlar ki: Bizim Rabbimiz İsa Mesih‘tir. O’nun annesi hakkında da; o tanrının annesidir diyorlar. Yine aynı şekilde diyorlar ki: Baba bize ezeli ilahtır ve O oğlunu insanlara elçi olarak göndermiştir. Ruhu’l Kudüs Hz Cebrail (a.s) hakkında da şöyle diyorlar: O ilahtır. Sonra da bunların hepsi tek bir ilahtır diyorlar. ‘Andolsun Allah üçün üçüncüsüdür diyenler de kafir olmuşlardır. Halbuki bir tek Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Eğer diyegeldiklerinden vazgeçmezlerse içlerinden kafir olanlara acı biz azap isabet edecektir (Maide’73) (4)”

Ve Allah Hz İsa (a.s)’ya: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara “Beni ve annemi Allah’tan başka iki tanrı edinin, ” dedin? (5)” diye mi sorduğunda ;

Hz İsa (a.s): “Hâşa! Sen şerikden ve her noksandan münezzehsin Ya Rabbî! Hakkım olmayan bir şeyi söylemem doğru olmaz (5)” ve devamla Hz İsa devam ediyor: “Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyla görensin (6)”

“Ben onlara yalnızca senin söylemeyi bana emrettiğin şeyi söyledim ve Benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk ve ibadet edin dedim. Ben onların arasında olduğum sürece içinde de onları bu inanç çizgisinde tuttum. Sen beni vefat ettirince artık onların üzerinde gözetleyici sen oldun (6)”

“Bu ayet İsa (a.s)’ın kavmi onu ilahlaştırmadan önce vefat ettiğini açıkça bildiriyor. Bu sebeple Hristiyanların iki bin sene boyunca onu ilahlaştırıp kendisine taparken, kendisinin hala hayatta olduğunu ve ölmeden önce yeryüzüne inip kurtla kuzuyu bir araya getireceğini söylemek bu ayeti ve Kur’an’ı inkar etmektir. Bu söylemi teyid eden bazı rivayetler varsa da Hadis usulüne göre, açık olan nassa ters düşen rivayetler geçersizdir. Günün birinde İsevilik şirkten tasaffi edip Müslümanlığa dönerse bile, bunun Hz İsa’nın hayatta olması ve tekrar yeryüzüne inmesiyle alakası yoktur. Böyle mutlu bir olay gerçekleşirse, o akl-i selimin galip gelmesi, dini sömürme döneminin bitmesi ve hakkın batıla üstün çıkmasıyla izah edilebilir. Bunun Hz İsa’nın hayatıyla ve inmesiyle alakası olsaydı, o Allah Teala’ya verdiği cevapta; ‘Ben yeryüzüne inince, onların benim ve anam hakkındaki batıl inançlarını düzelttim ve onları iki bin sene boyunca içine düştükleri şirk ve küfür batağından çıkardım’ diyecekti. Halbuki böyle birşey dememiş, bunun yerine kendisi vefat ettirilince bu işle alakasının kalmadığını söylemiştir (7)”

Bu da demek oluyor ki Hz İsa’yı ilahlaştırmaları, Hz İsa (a.s)’ın ölümünden sonra vuku bulmuştur ve bununla gerçekle yakından uzaktan bir alakası yoktur ve Allah’a karşı yapılan büyük bir saygısızlık ve büyük bir iftiradır. Ve dikkatle okuyacak olursanız eğer Kur’an-ı Kerim’de sapıtanların sapıtmaması için Meryem oğlu İsa şeklinde geçmektedir.

Hz İsa (a.s)’da diğer insanlar gibi Allah’ın bir kuludur. Aradaki tek fark imtihanın bir parçası olaraktan babasız olarak dünyaya gelmiş olması ve bir Peygamber olmasıdır.

Kaldı ki yapmış olduğu mucizeler Allah’ın izni ile diğer peygamberler tarafından da farklı ve değişik olmak üzere mucizeler getirmiştir. Ay’ın yarılması, Peygamberimizin parmaklarından su akması, Hz Süleyman (a.s)’ın cinleri emri altında çalıştırması, Musa (a.s) denizi ikiye ayırması, Yakub (a.s)’ın Hz Yusuf’un gömleğini gözlerine sürmesi sonucu gözlerinin açılması, Zekeriyya (a.s)’ın eşinin çocuk doğurması vb

(1-Maide Süresi’110…115);(2-Maide Süresi’73);(3-Enbiya Süresi’98);(4-Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz:135);(5-Maide Süresi’116);(6-Maide Süresi’117);(7-İmam Gazali / Cevahir’ul-Kur’an / bkz:218)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.