Kuran Yurdu

Hz İbrahim’in Hz İsmail’in Eşine Nasihatı

  Hz İbrahim’in Hz İsmail’in Eşine Bıraktığı Mesajın İçeriği  İbrahim (a.s)’in ailesi içinde İsmail (a.s)’ın Cürhümlülerden evlendiği eşi ile ilgili şu olay ibret vericidir: Hz İbrahim Filistin’deb zaman zaman Hicaza gelir ailesi ile ilgilenirdi.Bir gelişinde İsmail’i evde bulamamış,onun ava gittiğini öğrenince eşine geçim durumlarını sormuştu.Hz İsmail’in eşi : Darlık içindeyiz,durumumuz kötü deyince İbrahim (a.s) kadına: Kocana selam söyle,evinin eşiğini değiştirsin diye haber bırakmıştı.Durumu öğrenen İsmail,bundan eşini boşaması gerektiği anlamını çıkarmıştı.Bir süre sonra Hz İbrahim başka bir gelişinde benzer soruyu İsmail’in ikinci eşine yöneltmişti.

  Ancak sonraki eşi: Kocasının iyi ve geçimlerinin de rahat olduğunu söyleyince,İbrahim (a.s) yine İsmail’e selam bırakarak,bu defa evinin eşiğini güzel tutmasını bildirmişir.

  Buna göre hiç tanımadığı kişilere aile sırrını veren ve kocasından şikayetçi olan bir kadın hayırlı bir kadın değildir.Aile içinde olabilen maddi ve manevi sıkıntılara erkekle birlikte kadının da görğüs germesi ve aile sırlarını dışarıya açmaması gerekir.  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 32-33

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.