Kuran Yurdu

Hz Ebubekir’in Cihad Hakkındaki Mektubu

  Allah’ın kulu ve Resulü’nün halfesi Ebubekir’den Velid’in oğlu Halid’e,onun beraberinde bulunan muhacir,Ensar ve onlara iyilik üzerine tabi olanlara! Selam sizlerin üzerine olsun! Bem şahitliğiniz altında,kendisinden başka ilah olmayan Allah’a hamdederim. Hamd,va’dini yerine getirerek kuluna yardım etmiş olan, kendisine dost edinenleri aziz,düşmanlarını ise zelil edip bütün gruplara karşı tek başına galip gelen Allah Teala’ya mahsustur. O, kendisinden başka ilahın olmadığı Allah Teala Kur’anda şöyle buyuruyor:’Allah sizden iman edip,salih amellerde bulunanlara (şunu) va’detmiştir:

  Onlardan öncekileri nasıl iktidar sahibi kıldı ise onları da yeryüzünde iktidar sahibi kılacaktır.Kendileri için beğendiği dinlerini (İslam’ı yeryüzüne) sabit kılıp sağlamlaştıracaktır.

  Onları korkularından sonra güvenliğe kavuşturacaktır.(Çünkü onlar sadece bana ibadet eder ve bana hiç bir şeyi ortak koşmazlar.Kim bundan sonra küfre saparsa işte onlar fasıklarınt a kendileridir (Nur’55)’.Bu Allah’ın, kendisinde şek ve şüphe bulunmayan ve kesinlikle dönmeyeceği va’didir.Allah Teala mü’minlere cihadı farz kılarak şöyle buyurmaktadır

  Ey mü’minler! Hoşunuza gitmediği halde savaş size farz kılındı.Hoşunuza gitmeyen birşey sizin için hayırlı olabilirken,sevinip hoşlandığınız birşeyde sizin için şer olabilir.(Bundaki hikmeti) Allah bilir ama siz bilemezsiniz (Bakara’216)’.Allah’ın sözüne güveniniz.Uğrunda mallarınız ve canlarınız gitse dahi Allah’ın farzlarına riayet ediniz.Çünkü bu çekecekleriniz O’nun vereceği mükafatın yanında hiç mesabesinde kalır.

  O halde mallarınız ve canlarınızla Allah yolunda cihada devam ediniz.’Hafif ve ağır olmak üzere (her iki şekildede) savaşa katılın.Allah yolunda mallarınız ve canlarınızla cihad edin.Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır (Tevbe’41)’.Artık oradaki işiniz bitmiştir.Halid b. Velid’e Irak’a gitmesini emrediyorum Benden emir gelinceye kadar da oradan ayrılmasın.Sizde onunla birlikte gidiniz ve sakın gevşeklik göstermeyiniz. Çünkü biliyorum ki bu yol uzun ve meşşakatli bir yoldur.Ancak şunu biliniz ki Allah bu yolda iyi niyetle hareket edenler için çok büyük hayırlar ve mükafatlar verecektir.Irak’a vardığınızda emrim gelinceye kadar siz de Halid’in yanında kalınız.Allah hem sizin ve hem de bizim dünya ve ahiret ihtiyacımızı gidersin!

  • Selam,Allah’ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun


  • Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:1 / bkz:426-427
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.