Kuran Yurdu

Hz Ebu Bekir Ve Ey Allah’ın Kulları

  Ey Allah’ın Kulları,Ey İnsanlar ! Bende sizin gibi bir insanım.Bilmiyorum belki Hz Peygamber’in yapabildiği şeyleri bana da teklif edeceksiniz.Halbuki Allah Teala Hz Muhammed’i alemlerden üstün kılmış ve onu afetlerden korumuştu.Ben ise ancak Hz Muhammed’e tabi olan birisiyim.Kendiliğimden hiçbir şey icat edemem.Eğer ben doğru hareket edersem bana uyunuz.Eğer doğruluktan uzaklaşırsam beni düzeltiniz.Hz Peygamber vefat ederken,hiç kimsenin onun üzerinde bir çöp darbesi kadar bile hakkı yoktu.Benimse bir şeytanım var.Zaman zaman bana galebe çalar.Bana geldiğinde benden uzak durun ki,size sopa atmayayım veya saçınızı sakalınızı yolmayayım.

  Ey İnsanlar!

  Size,ne zaman biteceğini bilmediğiniz bir ömür süresinde sabah ve akşamlarınızı geçiriyorsunuz. Eğer bu süreyi salih amellerle geçirebilirseniz bunu yapın.Bunu da ancak Allah’ın yardımı ile başarabilirsiniz.Ecel gelmeden,elinizdeki fırsat kaçmadan,salih amel yapmakta acele ediniz.Çünkü ecelini unutan,amelini başkasına bırakan kimseler vardır.Sakın onlar gibi olmayın.Çok acele edin. Çünkü arkanızdan gelen ve size yetişmek isteyen bir şey vardır ki,o da hızla gelen ecelinizdir. Ölümden korkun.Babalardan,oğullardan, kardeşlerden ibret alın.Yaşayanlara değil,öldükten sonra arkada bırakacakları güzel şeylerle gıbta edin.

  Size Allah korkusunu ve Allah’a gereği gibi hamd ve sena etmenizi,her zaman ümit ve korku arasında bulunmanızı ve isteklerinizi ısrarla Allah’tan istemenizi tavsiye ediyorum.Çünkü Allah Teala,Zekeriya ve ailesini överken ‘Gerçekten onlar hayır işlere koşarlar,umarak ve korkarak bize dua ederlerdi ve bize derin saygı gösterirlerdi (Enbiya’90)’ buyurmuştur.

  Ey Allah’ın kulları!

  Bilmiş olunuz ki,Allah Teala üzerinizdeki hakkına karşılık sizi rehin almış,bu hususta sizden kesin söz almıştır.Sizden fani ve az olanı,baki ve çok olan ile satın almıştır.Allah’ın kitabı aranızda bulunmaktadır.Onun acaiblikleri bitmez,tükenmez,nuru sönmez.O’nun sözünü tasdik ediniz,onun kitabından nasihat alınız.Karanlık bir gün için kendinize gören bir göz hazırlayın.Çünkü o ancak sizi kulluk için yaratmıştır.Size kiramen ve katibin denilen melekleri değerli yazıcılar olarak gözetleyici kılmıştır.

  Sonra ey Allah’ın kulları,

  Bilmiş olunuz ki siz ne zaman sona ereceğini bilmediğiniz bir ömür süresi içinde yaşıyorsunuz.Eğer ecelinizin Allah için amel ederken bitmesini istiyorsanız bunu yapınız.Allah’ın yardımı olmazsa bunu yapamazsınız.Öyleyse eceliniz gelmeden ve kötü amelinizle karşılaşmadan önce Allah yolunda yarışınız.Çünkü bazıları bu fırsatlarını başkalarına bırakmış ve kendilerini unutmuşlardır.Sizi böyle davranmaktan sakındırıyorum.Kurtuluşa süratle gidiniz, kurtuluşa süratle gidiniz.Kurtulunuz,kurtulunuz.Kesinlikle sizin arkanızdan çok hızlı gelen ve sizi yakalamak isteyen bir düşman vardır.

  Ey Allah’ın kulları!

  Şunu bilin ki,Allah’a ihlasla ibadet ettiğiniz müddetçe,rabbinize itaat ve hakkınızı korumuş olursunuz. Öyleyse yaşadığınız günlerde borçarlınızı ödeyin ki,gelecekte size azık olsun ve ihtiyaç duyduğunuz zaman hazır bulunsun.

  Ey Allah’ın kulları!

  Sizden önce geçenleri düşünün.Dün ne idiler,bugün ne oldular? Yeryüzünü onaran o sultanlar şimdi nerede? Kendileri unutulduğu gibi,isimleri de silindi.Onlar sanki dünyaya hiç gelmemiş gibi oldular. Sanki onlar bir hiçtir.Kendileri karanlık kabirde yatarken saray ve köşkleri yerle bir olmuştur.Onların hiçbirini görüyor musun ve onlardan bir fısıltı olsun duyuyor musun? Tanıdığınız arkadaş ve akrabalarınız şimdi nerede? Onlar da amellerinize misafir olmak için dünyadan gittiler;kimisi kurtuluşa kimisi de hüsrana uğramıştır. Kuşku yok ki,Allah Teala ile mahlukları arasında akrabalık bağı yoktur ki,Allah’tan özel bir muamele görsün.Allah’ın azabından ancak Allah’a itaat etmek, emirlerine uymak kurtarabilir.Sonu ateş olan keyifli bir hayatta hayır yoktur.Sonu cennet olan sıkıntılı bir hayatta da şer yoktur.Ben bu sözümü söyler,hem kendim hem de sizin için Allah’tan mağfiret dilerim  Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:177…179

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.