Kuran Yurdu

Hz Asiye’nin İman Etmesi

  1-2 Ey Nebi! Zevcelerinin hoşnutluğunu arayarak Allah’ın sana helal kıldığı şeyi niçin haram edersin? Allah Gafurdur,Rahimdir.Allah size yeminlerinizi çözme yolunu göstermiştir.Allah mevlanızdır sizin,o en iyi bilendir,Hakim’dir.

  3-4 Hani Nebi, eşlerinden birisine gizlice bir söz söylemişti de o eşi bunu haber verip,Allah da ona bunu açıklayınca,o da o sözün bir kısmını bildirmiş,bir kısmından da vazgeçmişti.O bunu eşine haber verince : Bunu sana kim haber verdi? dedi.O : Her şeyi en iyi bilen,her şeyden haberdar olan bana haber verdi dedi.Eğer ikiniz deAllah’a tövbe ederseniz (ne ala).Çünkü kalpleriniz meyletmiş bulunuyor.Şayet onun aleyhine birbirinize yardım ederseniz.Muhakkak ki Allah onun velisidir.Cebrail de,müminlerin salih olanları da;bundan sonra melekler de yardımcıdır.

  • 5- Eğer o sizi boşarsa Rabbinin ona yerinize Allah’a teslim olan,iman eden,itaat eden,tövbe eden,itaat eden,oruç tutan,dullar ve bakireler olmak üzere sizden daha hayırlı eşler vermesi umulur.

  6- Ey iman edenler ! Tutuşturucusu insanlarla taşlar olan o ateşten nefislerinizi ve ailelerinizi koruyunuz.Onun üzerinizde (görevli) iri yarı,sert tabiatlı melekler vardır.Bunlar kendilerine verdiği emirler de Allah’a asla isyan etmezler.Ne emir olunursa onu yaparlar.

  Katade şöyle demektedir:Onlara Allah’a itaat etmelerini emreder,ona isyan etmelerini yasaklar.Ayrıca aile fertlerine Allah’ın emirlerini uygular,onun emirlerini onlara emredip,bu hususta onlara yardımcı olur.Allah’a isyan edildiğini görecek olursa kendilerini onlardan uzak tutar ve ondan vazgeçmelerini emreder.Resulüllah (s.a.v):’Çocuk yedi yaşına ulaştığı vakit ona namaz kılmasını emrediniz.On yaşına ulaşacak olursa (ve namaz kılmazsa) bundan dolayı onu dövünüz buyurmuştur

  Sert tabiatlı,yani onların terkipleri son derece çetin,yoğun ve korkutucu bir görünümdedir.Şöyle denmiştir:Cehenneme gideceklerin ilkleri cehenneme ulaştıklarında kapıda dört yüz bin cehennem bekçisi bulacaklar.Yüzleri simsiyah,dudakları yukarı çekildiğinden azı dişleri dışarı çıkmış olup,Allah onların kalplerinden merhameti çekip almıştır.Onlardan birisinin olsun kalbinde zerre kadar merhamet yoktur.Onlardan birisinin omuzundan kuş uçurulsa,iki ay uçacak ama halen öbür omuzuna varamamış oalcaktır.Sonra bir kapıdan ağaıya doğru atılacaklar,diğer kapıya kadar olan mesafe de beş yüz yıl olacaktır.Her bir kapısından da birinci kapıda bulduklarının aynısını bulacaklar ve bu hal son kapıya varıncaya kadar böyle sürecektir.

  7- Ey kafir olanlar,bugün özür dilemeyin.Size ancak yaptıklarınızın karşılığı verilecektir.

  8- Ey iman edenler ! Allah’a nasuh bir tövbe ile tövbe edin.Umulur ki Rabbiniz kötülüklerinizi örter,altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar.O gün Allah nebisi ve onunla beraber iman edenleri mahçup etmeyerek,nurları önlerinde ve sağlarında koşacak ve : Rabbimiz bize nurumuzu tamamla ve bize mağfiret buyur,çünkü sen her şeye kadirsin diyecekler.

  İlim adamları Nasuh tevbe kişinin hali hazırda günahtan vazgeçmesi,geçmişte yaptıklarına pişman olması,gelecekte de onu yapmamayı kararlaştırmasıdır.Eğer bu günahında bir insanın hakkı sözkonusu ise,ona da uygun bir şekilde haks ahibine vermesi ile olur.

  9- Ey Nebi ! Kafirlere ve münafıklarla cihad et ve onlara karşı sert davran.Varacakları yerleri cehennemdir onların.O ne kötü dönüş yeridir.

  10- Allah kafirlere Nuh’un karısı ile Lut’un karısını misal olarak gösterdi.Bunlardan ikiside kullarımızdan iki salih kulun (nikahı) altında idiler.İkisi de kocalarına (davalarında) hainlik ettiler de kocalarının kendilerine Allah’a karşı hiçbir faydaları olmadı ve ikisine de:Ateşe girenlerle beraber siz de girin denilecek.

  Yüce Allah bu misali söz konusu ederek şöyle buyurmaktadır:’Bunların ikisi de salih ‘ nebi ve resul ‘iki kulun (nikahı) altında idiler’.Gece gündüz onlarla birlikte bulunuyorlar,onlarla yemek yiyor,onlarla oturup kalkıyor ve en ileri derecede beraber bulunuyor,birbirleriyle birlikte oluyorlardı.’ikisi de kocalarına’ iman hususunda ‘hainlik ettiler’.İman ederek onlara muvafakat etmediler,risaletlerini doğrulamadılar.Bütün bu hallerinin kendilerine hiçbir faydası olmadı,korkulup çekinilen bir hali oınlardan uzaklaştırmadı.

  Bu sebeple yüce Allah ‘Kocalarının kendilerine’ küfürleri sebebiyle ‘Allah’a karşı hiçbir faydaları olmadı ve ‘ her iki kadın da ‘ateşe girenlerle beraber siz de girin denilecek’

  Nuh’un karısı onun deli olduğunu söylüyor,Lur’un karısının hainliği de ona gelen misafirleri kavmine haber vermesi şeklinde idi.

  Bunların hainlikleri,kocalarının dini üzere olmamaları şeklinde idi.Nuh’un karısı Nuh’un sırlarını ve gizliliklerini açıklıyordu.Nuh ile birlikte birisi iman etti mi Nuh kavminden zorbalara o kişinin iman ettiğini haber verirdi.Lut’un karısı da herhangi bir misafir geldi mi şehir halkından kötülük işleyen kimselere bunu haber verirdi.

  11- Allah iman edenlere de Firavun’un karısını misal verdi.Hani o :Rabbim,benim için nezdinde cennette bir ev yap.Firavun’dan ve onun amelinden beni kurtar ve o zalimler topluluğundan beni esenliğe çıkar demişti.

  Firavun’un karısının imanı,firavun’un hazinedarının karısının etkisi ile şöyle olmuştu:Hazinedarının karısı oturmuş Firavun’un kızının saçlarını tarıyordu.Tarak elinden düşünce,Allah’ı inkar eden kahroılsun dedi.Firavun’un kızı ona:Senin babamdan başka bir Rabbin var mı ki dedi.O:Benim de senin babanın da,her şeyin de Rabbi Allah’tır dedi.Firavun’un kızı ona bir tokat attı,vurdu ve babasına haber verdi.Firavun ona birilerini göndererek,benden başka bir Rabbe mi ibadet ediyorsun dedi.O:EVet,benim de,senin de her şeyin de Rabbi Allah’tır ve ben ona ibadet ediyorum dedi.Firavun ona işkence yaptı,ona kazıklar çaktırdı,el ve ayaklarını kazıklara bağlattı,üzerlerine yılanlar saldı.

  O bu halde iken bir gün onun yanından geçti.O inancından vazgeçmiyor musun dedi.Kadın:Benim de,senin de her şeyin de Rabbi Allah’tır dedi.Firavun ona:Dediğimi yapmazsan oğlunu kesip,kanını ağzının içine akıtacağım dedi.Kadın ona istediğin hükmü ver dedi.

  O da oğlunu boğazlatıp,kanını ağzının içine akıttı.Oğlunun kanı kendisine müjde vererek:Müjde sana anacığım,senin Allah nezdinde şu kadar şu kadar sevabın var dedi. Bunun üzerine kadın da sabretti.Sonra bir başka gün yine Firavun geldi,ona aynı şeyleri söyledi,kadın da ona aynı şeyleri söyledi.Bu sefer diğer oğlunu kesip kanını ağzına akıttı.Onun da ruhu ona müjde vererek:Sabret anacığım,senin Allah nezdinde şu kadar şu kadar sevabın var dedi.

  Firavun’un karısı,onun büyük oğlunun ruhunun smylediği sözleri,sonra küçük oğlunun söylediği sözleri duydu ve bunun üzerine Firavun’un karısı da iman etti.Allah Firavun’un hazinedarının ruhunu kabzetti,onun sevabı,makamı, cennetteki üstün mevkii ve taltifleri üzerindeki perdeyi de açarak Firavun’un karısına bunları gösterdi.Böylelikle Firavun’un karısının imanı,yakini ve tasdiki daha da arttı.

  Sonra Allah,Firavun’un karısının iman ettiğini öğrenmesini sağladı.O da yanındaki ileri gelnelere :Müzahim kızı Asiye’nin durumunu nasıl bilirsiniz dedi.Ondan övgüyle söz ettiler.Firavun onlara:O benden başkasına ibadet ediyor deyince,onu öldür dediler.O da ona kazıklar çaktırdı,el ve ayaklarını bağlattı.Asiye Rabbine dua ederek: ‘Rabbim,benim için nezdinde cennette bir ev yap’ dedi.Bu duayı yaparken Firavun da yanına gelmişti.Bu sırada Asiye cennetteki evini görünce güldü.Firavun:Siz bunun deliliğine hayret etmiyor musunuz? Biz ona işkence yapıyoruz,o gülüyor dedi.Allah o sırada ruhunu kabzetti.Allah ondan razı olsun.

  12- Ve namusunu sapasağlam koruyan İmran kızı Meryem’i de misal verdi:Biz ona ruhumuzdan üfürmüştük.O da Rabbinin kelimelerini de,kitaplarını da tasdik etmişti ve ona itaat edenlerdendi.  Kaynak = İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz:269…295

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.