Kuran Yurdu

Hz Ali’nin Vaazı

  Zalime mühlet vermesi,onu hesaba çekmeyeceği anlamına gelmez.O,yolunun geçidi üzerinde,yutkunma yolunda, boğazında onu gözetlemektedir.Nefsim elinde olan Allah’a yemin olsun ki,bu topluluk size galip gelecektir.Bu, onların sizden daha haklı olmalarından değil,kendi adamlarının batıl taleplerine koşmalarından,sizin ise benim hakkım hususunda ağır davranmanızdandır.Ümmetler,çobanlarının zulmünden,ben ise tebaamın zulmünden korkar oldum.

  Sizi,cihada çağırdım çabuk davranmadınız,size duyurdum duymadınız,gizli ve açıktan davet ettim icabet etmediniz, size nasihat ettim kabul etmediniz.Hazırda olmayanlar gibi,şehitler ve efendiler gibi kullar mısınız? Size hikmetleri okuyorum onlardan kaçıyorsunuz.

  Çok önemli öğütlerle nasihat ediyorum nasihatlar hususunda ayrılığa düşüyorsunuz.Sizi asilerle savaşmaya teşvik ediyorum,daha sözümün sonu gelmeden Seba’nın elleri gibi ayrılığa düştüğünüzü görüyorum,meclislerinize dönüyor ve öğütleriniz hususunda birbirlerinizi aldatıyorsunuz.Sizi sabah düzeltiyorum,akşam bana yay gibi geliyorsunuz.Düzelten aciz kaldı,ama düzeltilen yorulmadı.

  Ey bedenleri hazıra,akılları gaipte,arzuları ihtilaf etmiş,komutanları kendileriyle sınanan topluluk! Arkadaşınız Allah’a itaat ettiği halde,ona isyan ediyorsunuz.Şamlıların arakadaşı ise Allah’a isyan ettiği halde ona itaat ediyorlar.Allah’a yemin olsun ki,Muaviye’nin gelip bana dinarı dirhemle değiştirir gibi sizi değiştirmesini,sizden on kişiyi alıp yerine kendi adamlarından bir adam vermesini temenni ediyorum.

  Ey Küfeliler! Sizinle üç ve iki şeyle sınandım.Kulaklarınız olduğu halde sağır,konuşabildiğiniz halde sessiz,gözleriniz olduğu halde körsünüz.Karşılaşma sırasında sadık huriler ve musibet karşısında güvenilir karedşler değilsiniz.Elleriniz toza bulansın,ey çobanları kaybolmuş develere benzeyenler.Ne zaman bir taraftan topalansalar,başka taraftan dağılırlar

  Peygamberinizin ehl-i beytine bakın ve onların yolundan ayrılmayın,izlerinden gidin.Sizi doğru yoldan çıkarmaz,helaka sürüklemezler.Bir yere yapışırlarsa siz de yapışın,kalkarlarsa siz de kalkın.Onları geçmeyin yoksa sapıtırsınız,onlardan geri kalmayın yoksa helak olursunuz.

  Muhammed (s.a.v)‘in arkadaşlarını gördüm.Aranızda onlara benzeyen kimse göremiyorum.Onlar,saçları darmadağın ve toz toprak içinde sabahlıyorlardı;geceyi secde ederek ve kıyam halinde geçiriyorlardı.Alınları ile yanakları arasında münavebe yapıyorlardı.Ahiretlerini anmaktan kor gibi bir şey üzerinde duruyor gibiydiler.Sendelerinin uzunluğundan dolayı sanki gözlerinin arasında keçi dizleri vardı.Allah zikredildiğinde göğüsleri ıslanıncaya kadar gözyaşları akardı.Ceza korkusundan ve mükafat ümidinden,şiddetli rüzgar estiğinde titreyen ağaçlar gibi titrerlerdi.

  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:104…106

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.