Kuran Yurdu

Hz Ali’nin Süper Bir Vaazı

  Kendi kuvvetiyle yücelen,yüceliğine rağmen yarattıklarına yakın olan,her türlü ganimeti ve fazileti ihsan eden,her felaketi ve sıkıntıyı gideren Allah’a hamd olsun.Kereminin yakınlığından ve nimetlerinin bolluğundan dolayı O’na hamd ederim.

  O’nun İlk ve Zatıyla Zahir olduğuna iman ederim.Yakın ve hidayet edici olan O’nunla doğru yolu bulurum. Güçlü ve galip olan O’ndan yardım dilerim.Yeten ve yardım eden olarak O’na güvenirim.Muhammed (s.a.v)’in O’nun emrini yerine getirmesi,delillerini bildirmesi ve uyarılarını sunması için gönderdiği kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim.

  Ey Allah’ın kulları!

  Size örnekler veren,ecelleriniz belli vakitlerle takdir eden,size elbiseler giydiren,rızkınızı genişleten,amellerinizi hesaplayarak sizi ihata eden,size cezayı hazırlayan,bol nimetlerle ve büyük hediyelerle tercih eden Allah’tan sakınmayı tavsiye ediyorum.Apaçık delillerle sizi uyarmış,sizi saymış,sınanma yerinde ve ibret yurdunda sizin için müddetler takdir etmiştir.Orada sınanıyorsunuz,ondan dolayı da hesaba çekileceksiniz.

  Dünya pınarı bulanık,su içilecek yeri çamurdur.Görünüşü beğenilir,içi helak eder.Ondan nefret eden samimi oluncaya ve onu inkar eden güveninceye kadar değişken bir aldatma,batan bir ışık,yok olan bir gölge ve eğik bir dayanaktır. Ayaklarıyla şaha kalkar,ipleriyle tuzağa düşürür,oklarıyla vurur.Yatağın darlığına,dönüş yerinin ıssızlığına,varılacak yerine müşahedesine ve amelin karşılığına götürmek için insanı ölüm kementleriyle bağlar. Böylece sonra gelenler önce gidenleri takip eder.Ölüm,bitirmekten vazgeçmez,kalanlarda günah işlemekten geri durmaz.Öncekileri örnek alırlar,sürüler halinde varılacak sona ve yokluğa giderler.İşler hızla geçince,zaman bitince ve diriliş yaklaşınca,Yüce Allah onları kabirlerin yarıklarından,kuşların yuvalarından,yabani hayvanların inlerinden ve helak oldukları yerlerden,O’nun emrine süratle icabet ederek dönülecek yerine hızla koşarak,sessizce gruplar ve saflar halinde ayakta çıkarır.

  Görüş onları ihata eder,çağıran onlara sesini duyurur.Üzerlerinde boğun eğme elbiseleri,teslim olma ve zillet bitkinliği vardır.Hileler boşa çıkmış,ümit kesilmiş,gönüller suskunlaşmış,sesler kesilmiş; ter konuşmayı engelleyecek şekilde artmış,korku büyümüş,kulaklar ise işlenen amellerin karşılıklarıyla, suçun cezayla,sevabın mükafatla değiştirileceğini bildiren hitabıyla çağıranın sesinden titremiştir.

  Onlar Allah’ın kudretiyle yaratılmış,yenilerek köleler haline gelmiş,ölümle alınmış,kabirlere konulmuş,çürümüş cesetler haline gelmiş,tek başlarına haşredilmiş,yaptıklarının karşılığını almış ve tek başlarına hesaba çekilmişlerdir.

  Kurtuluş yolunu istemeleri için kendilerine mühlet verilmiş,açık yol kendilerine gösterilmiş,hoşnut olmak isteyenin mühletiyle kendilerine ömür verilmiş,şüphe karanlıkları aydınlatılmış,yarış atlarının hazırlandığı yerde kendilerinden isteneni düşünmeleri ve bir şeyi aramak amacıyla eline ateş alıp arayanı beklemeleri için ecel süresince ve mühletin dalgalanmaları arasında serbest bırakılmışlardı.

  Ey temiz kalplere,dikkatli kulaklara,azimli anlayışlara ve basiretli akıllara rastladığında isabetli örnekleri ve şifa veren nasihatleri olan!

  Allah’tan duyup boğun eğenin,suç işleyip itiraf edenin,korkup amel işleyenin,dikkatli olup acele edenin,kesin olarak bilip doğru davrananın,kendisine tembihte bulunulup ibret alanın,uyarılıp sakınanın,kulak verip dönenin,dönüp tövbe edenin,birine uyup uyduğunun peşinden gidenin,kendisine gösterilip görenin ve çabuk isteyenin,kaçarak kurtulup hazineden yararlananın,döşeği güzel bulunanın, dönülecek yeri hazırlayanın,yolculuk günü gidiş yolu ihtiyacı ve ihtiyaç yurdu için azığı yüklenenin ve ikamet yurdu için kendisinden önce gereksinimlerini gönderenin sakınması gibi sakının!

  Ey Allah’ın kulları! Allah’tan sizi yaratma sebebine göre sakının.Nefsi hakkında sizi ikaz ettiği şeyin özünden endişelenin.Sizin için hazırladığı vaadinin doğruluğunun ve dönülecek yerin korkusundan sakınmanın gereği olarak elde edilecek şeyi hak edin.  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:80-81

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.