Kuran Yurdu

Hz Ali’nin Ölüm Hakkındaki Vaazı

  Allah’a yemin olsun ki,

  O ciddidir,oyun değil ;doğrudur,yalan değil.O,çağıran,sesini en iyi duyuran ve sürücüsü acele eden ölümden başkası değildir.İnsanların çokluğu seni aldatmasın.Senden önce mal biriktiren,malın azlığı için endişelenen,akıbetlerden -uzak emelle ve ecelin uzak olduğunu düşünerek- emin olana ölümün nasıl inerek onu vatanından kopardığını,güven duyduğu yerden aldığını,cenaze teskeresinin üzerine taşındığını,omuzlar üzerinde taşınmak ve parmak uçlarıyla tutulmak suretiyle,bir adamdan diğerine verildiğini gördün.

  Gerçekten uzun zamanın emelini besleyenlerin,sıvalı binalar inşa edenlerin ve çok mal biriktirenlerin,evlerinin mezar olduğunu, topladıklarının nasıl çoraklaştığını,mallarının nasıl varislere,eşlerinin başkalarına kaldığını gördünüz.

  Ne bir iyiliği artırıyorlardı, ne de işledikleri bir günahtan dolayı azarlanıyorlardı.Kim kalbini takvayla örterse,hayrını öne geçirir,ameli başarıya ulaşır.Takvanın hayırlısını isteyin,amelini cennet için işleyin.Dünya,sizin sürekli ikamet yeriniz olarak yaratılamdı;aksine kalınacak yurt için ameller hazırlanması maksadıyla size bir geçiş yeri olarak yaratıldı.Ona karşı aceleci olun,binekleri ayrılığa yaklaştırın.

  • Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:140
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.