Hz Ali’nin Ölçüler Ve Tartılar Adlı Vaazı

Allah’ın kulları!

Siz ve bu dünyadan ümit besledikleriniz,misafirsiniz.Size bir zaman verilmiştir.Borçlusunuz,borcunu ödemesi istenensiniz. Az bir ömrünüz ve yazılan bir ameliniz var.Nice kaybetmiş amele müdavim kişi,nice kaybetmiş çabalayan vardır.Hayrın ancak firarla,şerrin ancak yaklaşmayla,şeytanın insanları helakının ancak tamahla arttığı bir zamanda yaşıyorsunuz.Bu şeytanın teçhizatının güçlendiği, tuzağının genelleştiği,avcılığının kolaylaştığı bir zamandır.

İnsanlardan dilediğine bak.Fakirliğe tahammül eden bir fakir,Allah’ın nimetini küfürle değiştiren bir zengin,Allah’ın hakkı hususunda cimrilik yapan bolluk içindeki cimri,nasihatları dinlemeye karşı sanki kulaklarındaki ağırlık olan inatçıdan başkasını görecek misin?

Hayırlılarınız ve salihleriniz nerede? Hürleriniz ve hoşgörülüleriniz nerede? Kazançları hususunda sakınanlarınız,gittikleri yollarda korunanlar nerede? Hepsi bu aşağılık dünyadan ve rahatsızlık veren bu fani alemden ayrılmamışlar mı? Değerlerini küçümsemek ve onları anmaktan uzaklaşmak için,iki dudağın ancak onları yermek için karşılaştığı bir düşüklüğün içinde yaratılmadınız mı?

Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz.

Fesat ortaya çıktı,ancak onu değiştirecek bir reddeden,onu engelleyip sakıancak bir kimse yok.Bununla mı kutsal yurdunuzda Allah’a komşu oalcak,O’nun en kıymetli dostları oalcaksınız? Heyhat! Allah,cenneti için kandırılmaz! O’na itaat edilmeden rızası kazanılmaz.Allah,iyiliği emredip onu terkedenlere,kötülüğü yasaklayıp onunla amel edenlere lanet etsin…!!!

Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)

(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:137-138

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.