Kuran Yurdu

Hz Ali’nin Kıyamete Doğru Adlı Vaazı

  Övgüyü,Zatını anmak için anahtar,lütfunu artırmak için sebep,nimetlerine ve yüceliğine delil kılan Allah’a hamd olsun.

  • Allah’ın kulları !

  Zaman geçenlerin üzerinden geçtiği gibi kalanların üzerinden de geçer.Ondan kaçan geri dönmez.Onda olan,ebedi kalmaz.Son yaptıkları, ilkleri gibidir.İşleri birbirleriyle yarıl halindedir,bayrakları birbirlerine yardım etmektedir.Sanki kıyamet,gebe devvelerini kovalayanın sürüşü gibi sizi sürmektedir.Kim kendini kendi nefsinden başkasıyla meşgul ederse karanlıkarda şaşkın olur;felaketlere karışır.Şeytanlar onu zulümlerinde destekler,kötü amellerini onun için süslü gösterir.Cennet öne geçenlerin,cehennem ise haddi aşanların varacağı yerdir

  • Allah’ın kulları !

  Biliniz ki,takva saygın bir koruma yeri,aşırılık ise alçaklık bir koruma yeridir;ahalisini engellemez;kendisine sığınanı korumaz.Bilmiş olun ki,hataların zehirli iğnesi takvayla koparılır,yakinle nihai hedefe ulaşılır.

  • Allah’ın kulları !

  Sizin için nefislerin en izzetlisi ve en sevimlisi hususunda Allah’tan korkun.Allah sizin için doğru yolu ortaya koymuş,yollarını aydınlatmıştır.Sonunuz ya zorunlu bir mutsuzluk yada sürekli bir mutluluktur.Şu geçici günlerde beka günleri için azık hazırlayın.Size azık gösterildi;yola çıkmanız emredildi;gitmek için teşvik edildiniz.Siz,kendilerine ne zaman gideceklerinin emredileceğini bilmeyen,durdukları yerde duran biniciler gibisiniz.Dikkat edin ! Ahiret için yaratılan dünyayı ne yapsın ? Yakında kendisinden zorla alınacak,kendisine sadece sorumluluğu ve hesabı kalacak kişi malı ne yapsın.

  • Allah’ın kulları !

  Allah’ın vaat ettiği hayır terk edilmez,nehyettiği şerre ise rağbet edilmez.Allah’ın kulları ! Amellerin incelendiği,depremin arttığı, çocukların yaşlandığı bir günden sakının.

  • Allah’ın kulları !

  Biliniz ki,nefsinizden gözcüleriniz,uzuvlarından ajanlarınız,amellerinizi ve soluklarınızın sayısını kaydeden doğruluk muhafızları var (Sevabı ve günahı yazan melekleri kasdediyor).Gecenin zifri karanlığı sizi onlardan gizleyemez;sıkı sıkıya kapalı bir kapı saklayamaz. Yarın bugünden yakındır.

  Bugün,kendi içindekilerle birlikte gidiyor,yarında onun peşinden geliyor.Sanki her biriniz yeryüzünden kendi yalnızlığının evine, çukurunun çizgisine ulaşmıştır.Vah yalnızlık evi,ıssızlık mekanı,gurbet yalnızlığı olana.Sanki çığlık size gelmiş,kıyamet size ulaşmıştır.Hüküm ayırmak (hesap vermek) için ortaya çıktınız.Batıllar sizden uzaklaştı,illetler gözden kayboldu,hakikatler sizi hak etti (sizinle gerçekler kesinleşti).İşler sizinle kaynaklarına döndü.İbretlerden ders alın,zamanın getirdiği hadiselerden ibret alın,uyarılardan yararlanın.

  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015) (Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:162-163

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.