Kuran Yurdu

Hz Ali (r.a)’nin Sözleri 7.Bölüm

  136-Ey insan toplulukları! Allah’tan sakının! Ulaşamadığını ümit eden,ikamet edemeyeceğini inşa eden,yakında terk edeceğini toplayan nice kimseler vardır.Belki de onu batıldan toplamış;onu bir haktan engellemiş;haram olarak kazanmış;onun yüzünden günhlar üstlenmiş;günahıyla geri dönmüş;Rabbinin huzuruna pişman ve üzgün olarak gelmiştir.’Dünyasını da ahiretinide kaybetmiştir.İşte bu,apaçık ziyanın ta kendisidir (Hac Süresi’11)’

  137-Günahların en kötüsü,sahibinin küçümsediğidir.

  138-Kendi ayıbına bakan kişi,başkasının ayıbıyla ilgilenmez.Allah’ın verdiği rızka razı olan,kaçırdığı şeylere üzülmez.İsyan kılıcını çeken kişi o kılıçla öldürülür.İşlerin sebeplerini hazırlamadan onlara girişen telef olur.Denizin derinliklerine hızla atılan boğulur.Kötülük yerlerine giren,itham altında kalır.Çok konuşan çok hata yapar.Çok hata yapanın hayası azdır.Hayası azalanın takvası azalır.Takvası azalanın kalbi ölür.Kalbi ölen cehenneme girer.İnsanların ayıplarına bakıp onları yadsıyan,sonra da (o ayıpları) kendisi için kabul eden kişi bizzat ahmaktır.Kanaat tükenmeyen bir maldır.Kim ölümü çok hatırlarsa,dünyadan önemsiz olana da razı olur.Sözünün kendi amelinden olduğunu bilen kişinin,kendisi ilgilendiren şeyler dışında sözü azalır.

  • 139-Onurunu korumak isteyen (haksız yere) münakaşayı bıraksın.

  140-Rızık iki çeşittir:Biri senin istediğin rızık,diğeri ise seni isteyen ve ona gitmesen de sana gelen rızık.Yılının endişesini gününün endişesine yükleme! Her gün,o günde olan sana yeter.Yıl,senin ömründen olursa Yüce Allah,her yeni yarında,sana ayırdığını verecektir.Yıl ömründen olmayacaksa sana ait olmayan bir şey için niye endişeleniyorsun?

  141-Söylemedikçe,söz senin ipine bağlıdır.Onu söyledikten sonra sen onun ipine bağlı olursun.Altınını ve gümüşünü sakladığın gibi dilini de sakla! Nice sözler vardır ki,bir nimeti gasp etmiş ve bir cezayı cezp etmiştir.

  142-Çocuğun babası üzerinde hakkı vardır;babaının da çocuğu üzerinde hakkı vardır.Babanın çocuk üzerindeki hakkı;Münezzeh olan Allah’a isyan hariç her şeyde ona itaat etmesidir.Çocuğun babası üzerindeki hakkı;ona güzel bir isim vermesi,güzel terbiye etmesi ve Kur’an öğretmesdir.

  143-Dilinin keskinliğini sana konuşmayı öğretene karşı,sözünün belagatini de seni bilgilendirene karşı kullanma.

  • 144-Başkası için kötü gördüğünden kaçınmak,nefsini terbiye olarak yeter.

  145-Bağışlanmanın ne olduğunu biliyor musun:Bağışlanma en yükseklerin derecesidir ve altı anlama gelen bir isimdir:

  • a-)Geçen için pişmanlık,
  • b-)Ona ebediyen dönmeyi terk etmek üzere azim
  • c-)Allah’la pürüzsüz,üzerinde sorumluluk olmadan karşılaşıncaya kadar yaratılmışlarla haklarını vermen
  • d-)Kaybettiğin üzerindeki her farzın hakkını ödemeyi amaçlaman.
  • e-)Haramla elde edilmiş mal üzerine yeşeren eti,deriyi kemiğe yapıştırıncaya ve kemikle deri arasında yeni et ortaya çıkıncaya kadar hüzünlerle eritmeyi amaçlaman
  • f-)Vucüda masiyetin tatlılığını tattırdığın gibi itaatin acısını tattırman.O zaman Allah’tan bağışlanma dilersin

  146-Kim gizlisini ıslah ederse,Allah onun acığını ıslah eder.Kim dini için çalışırsa,Allah dünyasının işi için ona yeter.Kim kendisiyle Allah arasındakini güzel yaparsa Allah onunla insanlar arasındakini güzel yapar.

  147-Kulun iki haslete güvenmemesi gerekir.Sağlık ve zenginlik.Sağlıklıyken birden hastalandığını;zenginken birden fakirleştiğini görürsün.

  148-Zühdün hepsi Kur’an’dan iki kelimenin arasındadır:Münezzeh olan Allah :'(Allah bunu) elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve Allah’ın size verdiği nimetlerle şımarmayasanız diye açıklamaktadır (Hadid’23)’ buyurmaktadır.Geçen için üzülmeyen ve gelecek olan için sevinmeyen kişi,zühdü iki yönüyle almıştır.

  149-Devam edilen az şey,usandıran çok şeyden hayırlıdır.

  150-Allah yolunda şehid olan mücahid,(günah işlemeye) gücü yettiği halde kaçınan kimseden daha büyük mükafat sahibi değildir.İffetli kişi neredeyse,Meleklerden bir melek olacaktı.

  151-Günahların en kötüsü,sahibinin hafife aldığıdır.  eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)
  (Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.