Kuran Yurdu

Hz Ali (r.a)’nin Sözleri 5.Bölüm

  71-Cimriye hayret ediyorum,kaçtığı fakirliğe doğru acele ediyor;istediği zenginliği ise kaçırıyor.Dünyada fakirlerin yaşantısını yaşıyor;ahirette ise zengin olarak hesaba çekiliyor.Dün bir damla meni,yarın ise ceset olacak kibirliye hayret ediyorum Allah’ın yarattıklarını gördüğü halde Allah hakkında şüphe duyana hayret ediyorum.Ölüleri gördüğü halde ölümü unutanlara hayret ediyorum.İlk doğuşu gördüğü halde,son doğuşu inkar edene hayret ediyorum.Yokluk yurdunu bayındır edip ahiret yurdunu terk edene hayret ediyorum.

  72-Ameli ihmal eden,üzüntüyle sınanır.Malında ve nefsinde Allah’ın payı olmayana Allah’ın ihtiyacı yoktur.

  73-Ey ıssızlık yurdunun sakinleri,yoksul mahaller,karanlık kabirler! Ey toprak ehli,ey gurbet ehli,ey yalnızlık ve yabancılık ehli! Sizler bizi geçen öncülersiniz,biz de size yetişecek,peşinizden gelenleriz.Evlerinize oturuldu,eşleriniz başkaları tarafından nikahlandı,mallarınız paylaştırıldı.Bu bizim yanımızdaki haberlerdir.Sizin yanınızda ne haberler var? Sonra arkadaşlarına dönerek şöyle dedi:Eğer onlara konuşma izini verilseydi,size azığın en hayırlısı takva olduğunu haber verirlerdi.

  • 74-Allah’ın her gün ‘Ölüm için doğun! Yokluk için biriktirin! Yıkım için inşa edin!! diye seslenen bir meleği vardır.
  • 74-Dünya gidiş yurdudur,kalış yurdu değil.Dünyada insanlar iki çeşittir.Orada nefsini satıp helak eden insan vardır;nefsini alıp azat eden insan vardır
  • 75-Arkadaş,kardeşini üç şeyde korumadıkça arkadaş olmaz: Sıkıntısında, yokluğunda ve vefatında…

  76-Kime dört şey verilmişse,dört şeyden mahrum bırakılmaz:Kim duayı elde ederse icabetten mahrum edilmez.Kim tövbeyi elde ederse kabulden mahrum edilmez.Kim af dilemeyi talep ederse bağışlanmaktan mahrum edilmez.Kim şükretmeyi elde ederse nimetin artırılmasından mahrum edilmez.

  • 77-Namaz,her muttakinin kurbanı,hac her zayıfın cihadıdır.Her şeyin zekatı vardır.Bedenin zekatı oruçtur.Kadının cihadı kocasına güzel bir şekilde itaat etmesidir.
  • 78-Rızkın inmesini sadakayla isteyin
  • 79-Sabır musibete göre iner.Kim başına bir musibet geldiğinde eliyle dizini döverse ameli boşa gitmiştir.

  80-Hz Peygamber:Nice oruç tutan vardır ki,orucundan dolayı açlıktan ve susamaktan başka bir şeyi yoktur.Nice namaz kılan vardır ki,namazından dolayı uykusuzluktan ve sıkıntıdan başka bir şeyi yoktur buyurmaktadır.Zekilerin uykusu ve iftarları ne güzeldir.

  • 81-İmanınızı sadakayla koruyun.Malınızı zekatla sağlamlaştırın.Bela dalgalarını duayla defedin.
  • 82-Kişi dilinin altında gizlidir.
  • 83-Kendi değerini bilmeyen kişi helak olur.

  84-Bir topluluğun yaptığından razı olan kişi,o fiili onlarla birlikte yapan gibidir.Batıla giren her insan için iki günah vardır.Batılı yapmanın günahı ve ondan razı olma günahı.

  • 85-Kim sırrını gizlerse seçme hakkı elinde olur.
  • 86Günahı terketmek,tövbeyi istemekten daha kolaydır.
  • 87-İnsanlar,dilemediklerinin düşmanıdır.
  • 88-Gevşek davranmanın meyvesi pişmanlıktır,kararlılığın meyvesi esenliktir.
  • 89-Sabrın kurtarmadığı kişiyi korku helak eder.
  • 90-Ey ademoğlu! Yiyeceğinden fazla kazandığın şeyde başkası için bekcisin.

  91-Ey insanlar! Konuştuğunuzda işiten,gizlediğinizide bilen Allah‘tan sakının! Ondan kaçtığınızda size yetişen,ikamet ettiğinizde sizi alan,
  onu unuttuğunuzda sizi hatırlayan ölüme (hazırlanmakta) acele edin.

  92-Kim nefsini hesaba çekerse kazançlı olur.Kim ona karşı gafil olursa zarar eder.Kim korkarsa emniyette olur.İbret alan görür,gören anlar,anlayan bilir.

  • 93-İman;kalp ile bilmek,dil ile ikrar ve uzuvlarla amel etmektir.

  94-Dünya için üzgün olan,Allah’ın yargısına karşı kızgın olur.Başına gelen bir musibetten şikayet eden,Rabbini şikayet etmiş olur.Bir zengine gidip zenginliğinden dolayı ona karşı alçak gönüllülük yapanın dinini üçte biri gider.Kur’an okuduğu halde ölüp Cehennem’e giren ,Allah’ın ayetlerini alaya alanlardandır.Kimin kalbi dünyayı çok severse,kalbi dünyadan üç şeye yapışır:Onu bırakmayan bir kaygı,terk etmeyen bir hırs ve ona ulaşmayan bir emel!.

  • 95-Mülk olarak kanaat,ihsan olarak güzel ahlak yeter!

  96-Allah’a yemin olsun ki bu dünyanız,benim gözümde bir cüzzamlının elindeki bir domuz kemiğinden daha değersizdir.

  97-Bazıları mükafat isteyerek Allah’a ibadet eder;;bu tüccarın ibadetidir.Bazıları korkarak Allah’a ibadet eder;bu kölelerin ibadetidir.Bazıları ise şükrederek Allah’a ibadet eder;bu hurilerin ibadetidir.

  98-Allah’ın her nimette bir hakkı vardır.O hakkı ödeyene Allah nimetini artırır.Hakkın edasında kusurlu olan,nimetinin zevaliyle tehlikeye girmiştir.

  • 99-Dünyanın acılığı ahiretin tatlılığı,dünyanın tatlılığı ise ahiretin acılığıdır.

  100-Fakirleşirseniz sadaka vererek Allah ile ticaret yapınız.  eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)

  (Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.