Kuran Yurdu

Hz Ali (r.a)’nin Sözleri 3.Bölüm

  29-Sizden önceki ümmetlerin kötü fiillerinden ve çirkin amellerinden dolayı başlarına gelen azaplardan sakının.Onların iyi ve kötü hallerini hatırlayın ve onlar gibi olmaktan sakının.Onların bu iki hali arasındaki farklılığı düşünürseniz,izzet içinde olmalarını sağlayan ve bu yüzden düşmanlarını kendilerinden uzaklaştıran,afiyetin yayıldığı,nimetin kendilerine boyun eğdiği,şerefin onun üzerinde iplerini birleştirdiği,ayrılıktan kaçınma,samimiyete yapışma,ona teşvik ve tavsiye etme gibi işlere yapışın.

  30-Size Allah’tan sakınmanızı tavsiye diyorum.Allah’tan sakınma;kalplerinizin hastalığının ilacı,gönüllerinizin körlüğünün basireti,vücutlarınızın hastalığının şifası,göğüslerinizin bozulmasının ıslahı,nefislerinizin kirliliğinin temizliği,gözlerinizin bulanık görmesinin netliği,kalbinizin korkusunun güvenliği ve karanlığınızın siyahlığının aydınlığıdır.

  • 31-Nasihatırla size fayda veren,risaletiyle nasihat eden,nimetiyle size iyilik yapan Allah’tan sakının.Nefislerinize,O’na ibadetle boyun eğdirin.Ö’na itaatin hakkını ödeyin.

  32-Ey insanlar! Dünya geçici,ahiret ise kalış yurdudur.Geçiş yerinizden ikamet yeriniz için (azık) alın.Sırlarınızı bilenin yanında örtülerinizi yırtmayın.Bedenleriniz dünyadan çıkmadan önce,kalplerinizi ondan çıakrın.Dünyada sınandınız,başka bir yer için yaratıldınız.Kişi öldüğü zaman insanlar ‘geriye ne bıraktı?,melekler ise ne getirdi’ diye sorarlar.Babalarınız Allah’a feda olsun! Bir kısmını önden gönderin ki,sizin için ödünç olsun,hepsini geride bırakmayın,aksi takdirde aleyhinize olur.

  • 33-Doğrunun kendisine söylenmesini ya da hakkın arz edilmesini ağır bulana,onlarla amel etmek daha ağır gelir.Doğruyu söylemekten yada hakkı öğütlemekten kaçınmayın.

  34-Kim malın üstüne mal toplayıp çoğaltırsa,binalar inşa edip,dikip,süslerse,dayayıp döşer,biriktirirse;kendi zannınca çocuğuna bıraktığına inanıp düşünürse,hepsinin gidişi arz ve hesap durağına,sevap ve ceza yerinedir.İş,yargının ayırımıyla meydana geldiğinde ve batılı seçenler hüsrana uğradıklarında akıl,arzunun esaretinden ve dünyanın bağlantılarından kurtulduğunda buna şahitlik eder.

  35-Asla kaçıramayacağı şeyleri elde etmesi kişiyi sevindirir,asla elde edemeyeceği şeyleri kaçırması ise onu üzer.Sevincin,ahiretinden nasıl olduğun şey için olsun;pişmanlığında ondan kaçırdığın şeyler için olsun.Dünyandan nail olduğun şeyler için çok sevinme,kaçırdığın şeyler için kibirlenip üzülme! Endişen,ölümden sonrası şeyler için olsun.

  • 36-Dostunun düşmanını dost edinme,yoksa dostuna karşı düşmanlık yaparsın.

  37-Sana zulmedenin zulmü sana ağır gelemsin.O kendi zararı ve senin yararın için çalışıyor.Seni sevindiren kişiye vermen gereken karşılık,onu üzmen değildir.

  38-Dinini yok ederek dünyanı düzeltme,sonra amellerinde en çok kaybedenlerden olursun.

  39-Rabbine farzını eda eden,sıkıntısına sabreden ve uyku gelip ona galip gelinceye kadar gece uykusunu terk eden nefse ne mutlu! Bu nefis ahiret korrkusu gözlerini uyanık tutan,vücutları yataklardan uzak kalan,dudakları Rablerini anmayla mırıldayan,uzun istiğfarlarıyla günahlarının dağıldığı bir topluluk içinde yerini yatak edindi ve avucunu yastık yaptı.’İşte onlar,Allah’ın tarafında olanlardır.İyi bilin ki,kurtuluşa erecekler de sadece Allah’ın tarafında olanlardır (Mücadele’22)’

  40-Güzel iş yapanla,çirkin iş yapan senin yanında bir olmasın.Böyle davranmak,iyilik yapanları iyilik yapmaktan vazgeçirir,kötülük yapanı ise kötülüğe alıştırır.Onların her birini,kendisine uygun gördüğü şeyle yükümlü tut.

  41-Kendini beğenmekten,nefsinden beğendiğin şeylere güvenmekten ve aşırı övgüyü sevmekten sakın! Bu,iyilik yapanların iiyiliklerinden olanı silmesi için şeytanın senin nefsindeki en sağlam fırsatlarındandır.

  42-Yaptığın iyiliği tebaanın başına kakmaktan,yaptığını abartmaktan ve onlara söz verip akabinde sözünde durmamaktan sakın.Başa kakmak iyiliği yok eder;abartmak hakkın nurunu giderir;sözde durmamak Allah’ın ve insanların yanında nefreti gerektirir.Yüce Allah ‘Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz,Allah katında büyük bir nefretle karşılanır (Saff’3)’ buyurur.

  43-Münezzeh olan Allah dünyayı,ondan sonrası için yaratmıştır.Hangisinin daha iyi amele sahip olduğunu öğrenmek için onun ehlini orada imtihan etmiştir.Biz dünya için yaratılmadık,onun için çabalamaya emredilmedik.Ona,onunla imtihan edilmek için yerleştirildik. Allah beni seninle,seni de benimle imtihan ediyor.Her birimizi diğerine karşı delil yaptı.

  44-Gerçekten insan,asla kaçırmayacağı bir şey için sevinir;elde edemeyeceği bir şey için ona ulaşamadığında üzülür.Sevincin ahirete sunduğun şeyler için,hayıflanman geride bıraktıkların,endişen ise ölümden sonrası için olsun.

  • 45-Kim emelinin dizginleriyle koşarsa,eceliyle tökezler.


  eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)
  (Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.