Kuran Yurdu

Hz Ali (r.a)’nin Sözleri 2.Bölüm

  16-Allah’ın kulları! Faydalı ibretlerden öğüt alın.Apaçık delillerden ibret alın.Size ulaşan uyarılar vesilesiyle sakının.Zikir ve nasihatlerden faydalanın.Sanki ölümün pençesi size yapışmış,emelin bağlantıları sizden kesilmiş,tahammül edilemez kötü işler ve vuku bulması kaçınılmaz olana sürüklenme sizi şaşırtmış.’Herkes,yanında bir sürücü ve bir de şahitle beraber gelir (Kaf Süresi’21)’.Onu mahşerine süren bir sürücü ve onun hakkında ameliyle şahitlik edecek bir şahit (5).

  17-Ey insanlar! Kitabında korunmasını istediği ve size verdiği haklar için Allah’tan sakının.Münezzeh olan Allah,sizi boşuna yaratmadı,sizi başıboş bırakmadı,cehalet ve körlük içinde terk etmedi. Amellerinizi açıklayıp,hükümlerini koydu.Amellerinizi bildi,ecellerinizi takdir etti,size ‘Kitabı her şey için bir açıklama (Nahl Süresi’89)’ olarak indirdi.Kendisi için seçtiği dinini-kitabında indirdikleriyle- sizin ve onun için ikmal edinceye kadar Peygamberini bir süre aranızda yaşattı.Onun diliyle size hoşlandığı ve hoşlanmadığı amelleri,yasaklarını ve emirlerini bildirdi.Size mazeret teklif etti;aleyhinize delil edindi.Sizi tehdit etti,şiddetli bir azapla uyardı (6).

  18-Allah’ın kulları! İnsanların nefsine en iyi nasihat edeni,onlardan Rabbine en itaatkar olanıdır. Nefsini en aldatanı,Rabbine en asi olanıdır. Aldatılmış olan,nefsini aldatandır.Gıpta edilecek durumda olan,dini salim olandır.Mutlu olan,başkalarıyla öğüt alandır,mutsuz olan ise arzusuyla aldatılandır (6).

  19-Bilmiş olun ki,riyanın küçüğü şirktir.Heva ehliyle oturup kalkmak,imanın unutulduğu yer ve Şeytan’ın huzurunda olmaktır.Yalandan sakının,zira yalan imandan uzaktır.Doğru söyleyen kişi, kurtuluşun ve keremin siperindedir.Yalancı ise düşülecek yerde ve aşağılık bir durumdadır. Birbirinize haset etmeyin,zira buğz her türlü hayır ve bereketi yoke der.Biliniz ki emel aklı gaflete düşürür,zikri unutturur.Emeli yalanlayın;çünkü o kandırıcı,sahibi ise kandırılmıştır (6).

  • 20-Gözün derinliğini idrak edemediği ve düşüncenin nüfuz edemediği şeylerde kişisel görüşü kullanmayın (7).

  21-)Sizden saklanan gaybdan bildiklerimi bilseniz,yaptıklarınız için ağlayarak ve sinelerinizi döver gibi nefislerinizi döverek yollara düşerdiniz.Mallarınızı,başında bir bekçi yada üzerinde bir gözetici bırakmadan terk ederdiniz.Her kişi kendisiyle meşgul olur,başkasıyla ilgilenmezdi.Ancak size hatırlatılan şeyleri unuttunuz,uyarıldığınız şeylerden emin oldunuz.İsabetli görüşünüz kayboldu ve işiniz dağıldı. Allah’ın benimle sizin aranızı ayırmasını ve beni sizden daha çok hak edenlere dahil etmesini umuyorum.Allah’a yemin ederim ki onlar, mübarek görüşlü,yumuşak huyluluğu tercih eden,hakkı söyleyen,isyanı terk eden,doğru yolda önde giden,hedefe süratle yol alan, sürekli olan sonla ve mutlu eden cömertlikle kazanan bir topluluktur.(1)

  22-)Mallarınızı onu verenin rızasına uygun harcamıyorsunuz,nefislerinizi onları yaratan için tehlikeye sokmuyorsunuz.Allah’a imanla kulları üzerinde izzet sahibi oluyorsunuz,ancak kulları hususunda Allah’ı yüceltmiyorsunuz.Sizden öncekilerin indikleri yerlere inmenizden ve en yakın kardeşinizden ayrılmanızdan ders alın (2)

  • 23-)Ebu Talib’in oğlunun nefsi elinde olana yemin olsun ki,bin kılış darbesi,Allah’a itaat üzere olmayan yataktaki ölümden daha kolaydır(3).

  24-)Benden dolayı iki grup helak olacak:Biri sevginin haktan uzaklaştırdığı aşırı sevenler,diğerleride nefretin haktan uzaklaştırdığı aşırı nefret edenler.Davranış hakkında insanların benim hakkımdaki en hayırlıları orta yolu benimseyenlerdir.Orta yoldan ve büyük çoğunluktan ayrılmayın(4).

  25-)Zeki kişi,kalbinin gözbebeğiyle kendi sonunu gördü;batışını ve kurtuluşunu bilir.Bir davetçi davet etti,bir çoban güttü.Davetçiye icabet edin,çobana uyun.Fitnelerin denizlerine daldılar,sünnetleri bırakıp bidatleri aldılar (5).

  26-)Allah’a itaat üzere sabrederek ve Kitabından,korumanızı istediği şeyleri koruyarak Allah’ın size verdiği nimeti tamamlayın.Bilmiş olun ki,dininizin direğini koruduktan sonra dünyanızdan bir şey kaybetmeniz size zarar vermez.Bilmiş olun ki,dininizi kaybettikten sonra dünyanızdan koruduğunuz şey,size fayda vermez (6).

  27-)Ey insanlar! Size Allah’tan sakınmanızı,verdiği nimetler,iyilikleri ve ihsanı için O’na çok hamd etmenizi tavsiye ediyorum.Nice defalar size bir nimetle ayrıcalık vermiş ve bir rahmetiyle sizi doğrultmuştur.O’na karşı ayıbınız ortaya çıktı,ayıbınızı örttü;günahlarınız sebebiyle sızı yakalayıp cezalandırmasına hedef oldunuz,ama size mühlet verdi.Size ölümü hatırlamayı ve mümkün olduğu kadar ondan az gaflet içinde olmanızı tavsiye ediyorum.Sizi unutmayana karşı nasıl gaflet içinde olursunuz? Size mühlet vermeyene nasıl taham edersiniz? Gördüğünüz kişilerin ölümü,size nasihatçı olarak yeter.Mezarlarına binici olmadan taşındılar,oraya kendi iradeleri olmadan indirildiler.Sanki dünyayı mesken edinenler onlar değildi.Sanki onların yurdu ahiretti.Vatan edindikleri yeri terk ettiler,terk ettikleri yeri ise vatan edindiler. Ayrıldıkları yerle meşgul oldular,nakledildikleri yeri ise kaybettiler.Artık ne bir çirkinlikten ayrılabiliyorlar,ne de bir güzelliği arttırabiliyorlar.Dünyaya samimi bir şekilde bağlandılar,oysa dünya onları kandırdı.Ona güvendiler,o ise onları yere vurdu.Allah size merhamet etsin,sizler imar etmeniz emredilen,teşvik edildiğiniz ve kendisine çağrıldığınız evleriniz için yarışın.Allah’ın size olan nimetlerini sabır ve itaatle,O’na isyandan uzaklaşarak tamamlayın.Yarın,bugünden yakındır.Gün içinde saatler,ay içinde günler,yıl içinde aylar ve ömür içinde yıllar ne çabuk geçiyor (7).

  28-)İblis’ten sonra kim benzer bir günahla Allah’ın azabından emin olabilir? Asla… Münezzeh olan Allah,oradan bir meleği çıkardığı bir iş sebebiyl,o işi yapan bir insanı Cennete sokamz.O’nun göklerdekilerle,yerdekiler hakkındaki hükmü aynıdır.Allah’la mahlukatından hiçbirisi arasında,alemlere yasakladığı bir yasağı mübah görme hususunda müsamaha yoktur (8).  eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)

  (Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.