Kuran Yurdu

Hz Ali (r.a)’nin Sözleri 1.Bölüm

  1-Zira adalette genişlik vardır.Adalet kimi sıkıyorsa bilsin ki,zulüm daha büyük sıkıntıdır (1).

  2-Cennet ve cehennem önünde olan kişi hızlı ve çabuk çalışırsa kurtuluşa erer;ağırcanlı olan istekli Allah’ın affını umar;kusurlu kişi ise cehenneme yuvarlanır.Sağ ve sol sapkınlıktır.Orta yol ; üzerinde var olan Kitap,peygamberliğin izleri ve sünnetin kaynağının bulunduğu yoldur.Akıbet ona varır.Boş iddiada bulunan helak olur,iftira eden hüsrana uğrar.Kim Hakk’a olan düşmanlığını izhar ederse helak olur. Onun değerini bilmemek bir insana cehalet olarak yeter.Sağlam kök,takva üzere helak olmaz. Takva üzerindeki bir topluluğun ekini susuz kalmaz.Evlerinize sığının ve aranızdakileri düzeltin.Tövbe ardınızdadır.Hamd eden,sadece Rabbine hamd etsin,kınayan sadece kendi nefsini kınasın (2).

  3-Ölülerinizin gördüklerini bizzat görseydiniz kaygılanır ve korkardınız,işitir ve itaat ederdiniz.Ancak onların gördükleri size gizlidir.Yakında örtü açılacak.Görseydiniz size zaten gösterilmişti; duysaydınız size zaten duyurulmuştu;hidayete erseydiniz zaten hidayete erdirilmiştiniz.Kesin olarak size söylüyorum ki,ibretler size açık olarak gösterilmiştir.Nehyedilmesi gereken şeyler için nehyedilmiştiniz.Gökyüzünün elçilerinden (melekler) sonra ancak insanlar (peygamberler) Allah’tan bilgi verirler (3).

  • 4-Hedef önünüzde,kıyamet ise arkanızda sizi sürüyor.Hafifleyin ki,yetişesiniz.İlkinizle sonuncunuz bekleniyor. (4).

  5-Mal ce çocuklar dünya ekini,salih amel ise ahiret ekinidir.Allah,bazı topluluklar için ikisini birleştirir Allah’tan sizi kendisinden sakındırdığı gibi sakının.O’ndan mazeretsiz bir korkuyla korkun.Gösteriş ve saygınlık için olmayan amel işleyin.Kim Allah’tan başkası için amel işlerse,Allah onu o amel işlediği kimseye bırakır.Allah’tan şehitlerin mertebelerini,mutluluların yaşantılarını ve peygamberlerin arkadaşlıklarını niyaz ediyoruz (5).

  • 6-Dünya sırtını döndü ve vedayı duyurdu,ahiret ise göründü.Bilmiş olun ki,bugün yarışa hazırlanma günü,yarın ise yarıştır.Cennet hedef,cehennem ise varılacak sondur.Ölümünden önce hatasından tövbe eden kimse yok mu ? Şiddetli ihtiyaç günü gelmeden kendisi için çalışacak kimse yok mu ? Bilmiş olun ki,siz arkasından ecelin olduğu ümit günlerindesiniz.Kim ümit günlerinde ecel gelmeden çalışırsa,ameli ona fayda verir;eceli ise ona zarar vermez (6).

  7-Dikkat edin ! Korkuyla çalıştığınız gibi istekle çalışın.Dikkat edin ! Hakkın yarar sağlamadığı kimseye batıl zarar verir.Kiminle doğru yol ayakta durmazsa,sapıklık onu helake çeker.Dikkat edin ! Size dünyadan ayrılma emriv erildi,azık gösterildi.Sizin için korktuğum şeyin en korkuncu,arzunuza uymanız ve gerçekleşmesi uzun zaman bağlı ümittir.Dünyadan,yarın nefislerinizi kendileriyle koruyacağınız azıklar edinin (7).

  8-Ey insanlar! İnatçı bir çağda ve nankör bir zaman da yaşamaya başladık.Bu zamanda iyilik yapan, kötülük yapmış sayılıyor,zalim olan daha fazla serkeşlik yapıyor.Bildiklerimizden yararlanmıyoruz, bilmediklerimizi ise sormuyoruz.Bize uğramadıkça büyük bir felaketten korkmuyoruz (8).

  9-Sizden sonra gelenler sizden ders almadan önce,siz kendinizden önce yaşayanlardan ders alın. Dünyayı yererek terk edin,o kendisine sizden daha fazla bağlı olanları terk etmiştir (9).

  • 10-Cehaletlere dalan bir cahil,hidayet üzere olmayan işleri yapan bir kördür (10).
   eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)

  11-Ey insanlar! Sizin için korktuğum şeylerin en korkuncu iki şeydir.Arzuya uymak ve gerçekleşmesi uzun zamana bağlı ümit.Arzuya uymak haktan alıkoyar;gerçekleşmesi uzun zamana bağlı ümit ise ahireti unutturur.Bilmiş olun ki,dünya hızlı bir şekilde geçip gidiyor.Ondan sadece suyu kullananın kapta bıraktığı artık gibi bir artık kalır.Bilmiş olun ki,ahiret yaklaşıyor.Her ikisinin de çocukları var.Siz ahiretin çocuklarından olun,dünyanın çocuklarından değil,Kıyamet günü her çocuk annesine kavuşacak.Bugün amel var hesap yok;yarın hesap var amel yok (1).

  12-Rahmetinden ümit kesilmeyen,nimetinden yoksul olunmayan,mağfiretinden ümitsizliğe düşülmeyen,ibadeti küçümsenip reddedilmeyen,rahmeti devam eden ve nimeti kaybolmayan Allah’a hamd olsun.Dünya; kendisine yokluğun,sakinlerine de oradan çıkmanın takdir edildiği bir yurttur.O,tatlıdır,yeşildir.Kendisini isteyene acele eder,bakanın gönlünü çeler.Ondan,yanınızdaki azığın en iyisiyle ayrılın.Dünyadan,ihtiyaçtan ve yetecek olandan fazlasını istemeyin (2).

  13-Allah’ım benden daha iyi bidliğin şeyler için beni bağışla.Aynı hatayı tekrar edersem,beni yine bağışla.Allah’ım! Kendi kendime yapmaya söz verip de yapamadıklarım için beni bağışla.Allah’ım! Sana dilimle yaklaştığım,ancak kalbimin muhalefet ettiği şeyler için beni bağışla.Allah’ım! Benim için bakışların işaretlerini,sözlerin düşüklüğünü,kalbin şehvetlerini ve dilin sürçmelerini bağışla.(3).

  14-Yola çıkanlardan kötülüğün uzaklaştırıldığı zamanı gösterebildiğini ve yola çıkanları zararın ihata edeceği zaman konusunda uyardığını mı iddaa ediyorsun? Kim bunu doğrularsa Kur’an-ı yalanlamış arzu edilen şeyi elde etmede ve istenmeyen şeyi defetmekte Allah’ın yardımından müstağni olmuş olur.Söylediğinle,senin söylediklerini yapmadan Rabbinden önce sana hamd etmemi istiyorsun. Çünkü iddiana göre onu yarar sağladığı ve zarardan koruduğu zamanı sen söyledin.Ey insanlar! Karada ve denizde yol bulmaya yarayan hariç, yıldızları öğrenmekten sakının.Zira bu kehaneti davet eder.Müneccim,kahin gibidir.Kahin sihirbaz gibi,sihirbaz da kafir gibidir.Kafir ise cehennemdedir.Allah’ın adı üzere yürüyün (3).

  15-Ey İnsan toplulukları!

  • Kadınlar; iman,pay ve akıl yönünden noksandırlar.İmanlarının noksanlığı hayızlı olduğu günlerde namazdan ve oruçtan uzak durmalardır.Akıllarının noksanlığı;iki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine denk olmasıdır.Paylarının noksanlığına gelince; erkeklerin mirastan aldıkları payın yarısını almalarıdır.Kadınların kötülüklerinden sakının,iyilerine karşı dikkatli olun.Onlara maruf ta itaat etmeyin ki,münkeri arzu etmesinler (4).


  (Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa
  bkz: (1,2-43,44) ; (3,4-47) ; (5-48) ; (6,7-54) ; (8-56) ; (9-57) ; (10-44)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.