Kuran Yurdu

Hz Ali Emr-i Mar’uf Nehy-i Münker Vaazı

  Ey İnsanlar ! Sizden öncekilerin helak olmasına işledikleri günahlar sebep oldu.Alimleri ve ileri gelenleri onları ikaz edip kötülüklerden alıkoymazlardı.Bu yüzden Allah Teala onları azap indirmek suretiyle helak etti.

  O halde; Sizden öncekilerin başlarına gelenler sizin de başınıza gelmeden önce emr-i-mar’uf ve nehy- ani’l münker (iyilikleri emredip kötülüklerden de nehyediniz) ve bunu yapmak da ne rızkınızı azaltır ne de ecelinizi yaklaştırır.

  Allah Teala insanları can,mal ve çocukları hususundaki artış ya da eksilişi gökyüzünden yağmur taneleri gibi indirir.Sizden biriniz can ve mal hususlarında bir belaya uğradığında başkalarının böyle bir belaya düçar olmadığını görerek fitneye düşmesin.

  Çünkü herhangi bir Müslüman işlemediği kötülüklere karşı kalbinde bir korku ve ondan bahsedildiğinde bir tiksinti duyar.Kötüler ise sonlarının felaket olacağını düşünmeksizin,kumarcıların ilk oyunu kazandıklarında cesaret almaları gibi bir kötülüğü ilk yaptıklarında bundan cesaret alır ve sevinç duyarlar.Hıyanet ve kötülükten uzak olan Müslüman iki güzellikten birini umar.Allah katındaki onun için daha hayırlıdır.Ama bazen de Allah Teala ona bol mal ve rızık verir ve onu bir anda mal ve çocuk sahibi yapar.

  İki türlü kazanç vardır;Bunlardan mal ve çocuklar dünya,salih amelse ahiret kazancıdır.Allah Teala bazı kimselere bu iki kazancı birlikte verir  • Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:215-216
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.