Kuran Yurdu

Hucurat Süresi İbn Kesir Meali Ve Tefsiri

  1- Ey iman edenler! Allah’ın ve Resulünün huzurunda öne geçmeyin.Allah’tan korkun.Muhakkak Allah çok iyi işitendir,çok iyi bilendir 2- Ey iman edenler! Sesinizi nebinin sesinden fazla yükseltmeyin.Birbirinize yüksek sesle hitap ettiğiniz gibi,ona da yüksek sesle hitap etmeyin.Yoksa haberiniz olmadan amelleriiz boşa gidiverir 3- Muhakkak ki Resulüllah’ın huzurunda seslerini alçaltanlarAllah’ın kalplerini takva için seçtiği kimselerdir.Onlar için mağfiret ve büyük bir mükafat vardır

  4- Muhakkak ki hücrelerin arkasından sana seslenenlerin çoğunun akılları ermez 5- Eğer onlar sen yanlarına çıkana kadar sabretselerdi,kendileri için elbette daha hayırlı olurdu.Allah Ğafurdur,Rahimdir.

  6- Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse -bilgisizce bir kavme sataşıp da sonra yaptığınıza pişman olmamak için- iyice araştırın 7- Bilin ki Allah’ın Resulü sizin aranızdadır.Eğer o işlerin çoğunda size itaat etse elbette zorluğa düşerdiniz.Fakat Allah size imanı sevdirdi,onu kalplerinize süsledi ve küfü,fıskı ve isyanı size çirkin gösterdi.İşte onlar doğru yolu bulanların ta kendileridir. 8- Allah’tan bir lütuf ve bir nimet olmak üzere.Allah Alimdir,Hakimdir.

  9- Eğer müminlerden iki grup birbirleri ile çarpışırlarsa onların aralarını düzeltin,eğer onların biri diğerine karşı tecavüz ediyorsa o tecavüz eden grupla Allah’ın emrine dönünceye kadar çarpışın.Eğer dönerse ikisinin arasını adaletle düzeltin ve adaletli olun,çünkü Allah adaletli olanları sever 10- Müminler ancak kardeştirler.O halde iki kardeşinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun,belki rahmet olunursunuz

  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Adaletli olanlar kıyamet gününde Allah nezdinde Arşın sağ tarafında nurdan minberler üzerinde olacaklardır.Onlar verdikleri hükümlerinde,aile fertleri arasında ve yönetimleri altında bulunanlarda adalet gereğince uygulama yapanlardır.

  11- Ey iman edenler! Erkekler topluluğu,başka bir erkek topluluğu ile alay etmesin.(Çünkü) onlar diğerlerinden hayırlı olabilirler.Kadınlar da kadınları alaya almasın.Çünkü onlar diğerlerinden hayırlı olabilirler.Kendi kendinizi ayıplamayın ve birbirinizi lakaplarla çağırmayın.İmandan sonra fasıklık ismi ne çirkin olur! Kim tövbe etmezse işte onlar zalimlerin ta kendileridir.

  12- Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının,çünkü zannın bir kısmı günahtır.Birbirinizin kusurunu araştırmayın.Kiminiz kiminizin gıybetini yapmasın.Sizden biriniz ölmüş kareşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz.Allah’tan korkun,çünkü Allah tövbeleri kabul edendir,Rahimdir.

  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Birbirinizle bağlarınızı koparmayınız,birbirinize arkanızı dönmeyiniz,birbirinize buğz etmeyiniz,birbirinizi kıskanmayınız. Allah’ın kardeş kulları olunuz.Müslüman bir kimsenin üç günden fazla kardeşine dargın durması helal değildir.

  Peygamber Efendimiz’e soruldu: Gıybet nedir? Şöyle cevap verdi: Kardeşinden hoşuna gitmeyecek şekilde söz etmendir.Soruyu soran : Eğer benim söylediğim kardeşimde varsa ne dersin deyince; Allah Resulü şöyle cevap verdi: Şayet söylediğin onda varsa gıybetini yapmış olursun,eğer söylediğin onda yoksa iftira etmiş olursun.

  Resulüllah (s.a.v): Ey dilleriyle iman ettikleri halde imanın kalbine gitmediği kimseler: Müslümanların gıybetini yapmayınız,onların kusurlarının peşine düşmeyiniz,çünkü onların kusurlarının peşine düşenin de Allah kusurunun peşine düşer.Allah da kimin kusurunun peşine düşerse,evinde olsa dahi onu rezil rüsvay eder buyurmuştur

  Allah Resulü (s.a.v) : Miraca çıktığımda bakırdan tırnakları bulunan ve bu tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan bir topluluğun yanından geçtim.Bunlar kimlerdir ey Cebrail diye sorucna şöyle cevap verdi: Bunlar insanların etlerini yiyen ve ırzlarına dil uzatanlardır dedi.

  13- Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve sizi birbirinizle tanışasınız diye uluslara ve kabilelere ayırdık.Şüphesiz ki Allah’ın katında sizin en şerefliniz en takvalı olanınızdır.Muhakkak Allah en iyi bilendir.Her şeyden haberdar olandır.

  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Müslümanlar kardeştir.Kimsenin kimseye takva ile olması dışında bir üstünlüğü yoktur

  14- Bedevi Araplar iman ettik dediler.Deki: Siz iman etmediniz,fakat teslim olduk deyin.İman henüz kalplerine girmemiştir.Eğer Allah’a ve Resulü’ne itaat ederseniz amellerinizden herhangi bir şeyi eksiltmez,çünkü Allah mağfiret edicidir,çok esirgeyicidir 15- Müminler ancak Allah’a ve Resulüne iman eden ve sonra da şüpheye düşmeyen sonra da malları ve canları ile Allah yolunda cihad eden kimselerdir.İşte onlar sadık olanların ta kendileridir 16- Deki: Dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Halbuki Allah göklerde ve yerde bulunanları bilir.Allah her şeyi çok iyi bilendir 17- Onlar,İslam’a girdiler diye sana minnet ediyorlar.Deki: Müslüman oldunuz diye minnet etmeyin.Bilakis sizi imana muvaffak etti diye Allah size minnet eder.Eğer siz doğru söyleyen kimseler iseniz. 18- Muhakkak Allah göklerle yerin gizliliklerini bilir.Allah yapmakta olduklarınızı çok iyi görendir.  Kaynak = İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C: X / bkz= 261-301

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.