Her İşte Bir Hayır Vardır

Kralın biri avlanmaya çok düşkündür ve hafta sonlarını av peşinde geçirir.Günlerden bir gün bir dikkatsizlik sonucu silahı geri teper ve işaret parmağının kopmasına neden olur.Tedbirsizliği nedeniyle veziri suçlar.Hayatının zindan olduğunu söyleyerek hayıflanır,vezir özür diler ve moral vermek amacıyla da krala belki bu kötü olayda da iyi yönler olabileceğini söyler.

Kral “Bu işin neresinde iyilik olacak.Ben artık özürlü biri oldum.Ancak senin ihmalin yüzünden olduğu için seni görevden alıp hapse attıracağım” der.Vezir kaderine razı olur ve “hapishane de olmamın da iyi bir yönü olabilir” diye düşünür.

Av merakı hastalık derecesinde olduğu için bir süre sonra kral yine avlanmaya gider.Bu arada bir ceylanın peşine düşerek yollarını kaybederler.Daha sonra hiç tanımadıkları ıssız bir ormanın içinde kaybolurlar.Bir süre sonra da bir yamyam kabilesine yakalanırlar.Hemen tamtamlar çalar,ateşler yakılır,ateşin üzerine kazanlar konularak sular ısıtılmaya başlanır.

Esirleri sırayla soyarlar ve kısa bir kontrolden sonra ateşe atarlar.Sıra krala gelmiştir;

Kralın parmağının durumunu görünce onu ateşe atamazlar,çünkü inançlarına göre vücudunda herhangi bir yara bere özür bulunan kimseler kurban olamazlar.Bu nedenle kralı serbest bırakırlar.

Kral eksik parmağı sayesinde ölümden kurtulmuştur.Dönüş yolunda vezirinin söyledikleri aklına gelir ve onu hapse attığı için pişmanlık hisseder.

  • Saraya dönüşünde hemen vezirini serbest bırakarak eski görevine getirir ve kendisinden özür diler.Bunun üzerine veziri ;”Özür dilemeniz gerekmez saygıdeğer kralımız.Çünkü eğer ben hapiste olmasaydım, muhtemelen sizinle birlikte olacaktım ve bir özrüm olmadığı için de kızgın kazanlarda kaynayacak,şimdi yaşıyor olmayacaktım” der.
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.