Kuran Yurdu

Hayız Ve Nifas Halinde Tavaf

  Hayız ve nifas halinde olan bir kadın kudüm veya umre tavafını yapmadan Arafat’a çıkmak ve vakfe yapmak zorunda kalırsa; İfrad haccı yapmak üzere sadece hac için ihrama girmişse temizlendikten sonra ziyaret ve veda tavaflarını yapar. Sünnet olan kudüm tavafının terkinden dolayı bir şey gerekmez.Temettu haccı yapmak üzere sadece umre için ihrama girmişse Arafat’a çıkarken hac için niyet ve telbiye yaparak umre ihramını iptal eder.

  Hacdan önce umre yapmadığı için ifrad haccı yapmış olur; şükür kurbanı kesmesi gerekmez. Hacdan sonra iptal ettiği umreyi kaza eder ve iptal ettiği için ceza kurbanı gerekir.(Şafiilere göre hac için niyet ve telbiye yapmakla umre ihramı bozulmaz, hac ihramı ile birleşmiş sayıldığından kıran haccı yapmış olur ve kıran hedyi kesmesi kerekir. Fakat hacdan sonra önce yapılamayan umrenin kazası için ayrıca tavaf ve sa’y gerekmez.Hac için yapılan tavaf ve sa’y umre için de yeterlidir.

  Kıran haccı için ihrama girmişse, umre tavafından önce Arafat’ta vakfe yapmakla umresi bozulmuş sayıldığından ifrad haccı yapmış olur, şükür kurbanı kesmesi gerekmez. Fakat hacdan sonra bozulan umreyi kaza eder ve bozduğu için bir ceza kurbanı keser.(Şafiilere göre bu durumda da umre bozulmuş olmaz. Yapılan hac yine kıran haccı olur ve kıran hedyi kesmek gerekir.Hacdan sonra önceden yapılmayan umrenin kazası için ayrıca tavaf ve say gerekmez. Hac için yapılan tavaf ve sa’y umre için yeterlidir.)  • Kaynak= Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / Soru-Cevap
  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.