Kuran Yurdu

Hayız Kanının Özellikleri

  Hayız (Adet) Kanına Ait Özellikler

  Hayız müddetinde akan kan, kadından kadına değişik renkte olabilir. Siyah, kırmızı, sarı, yeşilimtırak, bulanık ve toprak renginde görülebilir. Her kadın, kendi âdet kanının rengini bilmelidir.

   

  Hayız müddeti içinde gelen kan tamamen kesilmedikçe, âdet hali son bulmuş olmaz.

   

  Âdet süresinin en sonunda gelen akıntının rengi beyaz olur. Buna göre, konulan pamuğun veya akıntının beyazlığı göründüğü zaman, hayız hali kesilmiş olur. Bundan sonra -fazla vakit kaybetmeden- gusletmek ve namazlara başlamak farz olur.

   

  Süreyi Aşan Kan

   

  Âdet akıntısı on günü geçerse, on günden fazlası özür kanı sayıldığından, onuncu günün sonunda gusledip, kanama devam etse bile her namaz vakti abdest alarak namazları kılmak gerekir.

   

  Âdet hali son bulunca, tıpkı cünüp olan kimse gibi gusletmek farzdır. Bu durumda vakit müsaitken gusletmeden namaz vaktini geçiren günahkâr olur. Şayet su bulunmaz veya suyu kullanmak mümkün olmazsa, gusül yerine teyemmüm edilir ve bununla namaz kılınabilir. Fakat su ile yıkanma imkânı hâsıl olduğu zaman, teyemmüm bozulur ve ayrıca gusletmek farz olur.  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.