Hayatı Mutlu Yaşamak İçin

Mutlu olmak ya da mutlu olabilmek kadar yaşanan güzelliklerin devamlılık arz etmesi kişinin yaşam becerisini ortaya koyan unsurlardan biri olsa gerek. Mutluluk kimi zaman insana çok kolay yollardan zahmetsizce ulaşırken, kimi zaman da hiç bitmeyecekmiş hissiyle zor geçen, üzücü günlerin ardından çıkagelir. İnsanoğlu, elde ettiği mutluluğa ister kolay, ister zor ulaşsın; yaşadığı anlara verdiği değer ve sahip çıkabildiği ölçüde, içinde bulunduğu güzelliği artarak huzura çevirecektir.

Yaşadığı ya da yaşattığı mutluluğun kıymetini takdir edemediği zamanlarda ise sevinç ve neşenin yerini, garip ve içinden çıkamadığı haller alacaktır.

Bazı insanlar, sevdiği insanları mutlu ederek yaşamdan büyük bir zevk alırlar. Onlara göre mutluluğun tanımı başkalarını mutlu etmekten geçer. Kendi mutluluğu ile birlikte başkalarının mutluluğunu önemsemek şüphesiz güzel bir meziyet olsa gerek.

Ancak mutlu olmak kadar verdikleri mutluluğu devam ettirebilme noktasında her birey aynı beceriye sahip olamayabilir.

Mutlu olmak adına yapılan işlerin sonunda yaşanan maddi ya da manevi olumsuzluklar, moralleri bozma noktasına getirebilir.

Günümüzde insanlar eşlerini, sevdiklerini ya da ailesini mutlu edebilme becerilerinin parayla ilişkili olduğunu düşünüyor. Götürülen çık mekanlar, alınan pahalı elbiseler ve hediyeler, önce yüzde gülümsemeler oluştururken, gelen faturalarla mutlu edilmenin diyeti ödetiliyor

Mutluluğun Mutsuzluğa Dönüşmesi

. Bir bayan yazın gittikleri tatil köyünde eğlenme ve dinlenme bedelini, yıl içine taksitler halinde yayan beyinin, her kredi kartı ödemesi geldiğinde, yaşanan bir haftalık mutluluğun aylarca sürecek kabusa dönüştüğünü, huzur bulmak için götürüldüğü yerin nasıl sıkıntıya dönüştüğünü anlatıyor

. Bir bey eşini mutlu etmek için aldığı hediyeye kusur bulunması ile güzel olması gereken her anın nasıl kavgaya dönüştüğünü anlatıyor.

. Yine eğlenmek için gittikleri mekanda başlangıçta çok mutlu olan çocuklar, eve geldiklerinde anne-babalarının eleştirel tutumlarından dolayı yaşadıkları güzel anların da anlamının kalmadığını vurguluyor.

Mutlu olmak adına başlatılan ancak mutsuzluğa dönüşen hayata dair pek çok örnek vermek mümkündür.

Yaşam boyunca insanın mutluluk grafiği elbette inişler ve çıkışlardan oluşacaktır. Hatta kişi böylelikle mutlu olmanın şükrünü yaşayacaktır.

Önemli olan mutluluk anlarında yaşanan pürüzlere çok fazla takılı kalmamak, biran önce olumsuz durumlardan sıyrılmaktır. Küçük şeyleri büyüterek sorun oluşturmak ve böylece hayatı hem kendine, hem de çevresindeki kişilere zehir etmek, yaşam becerisi gelişmemiş olan insanların işidir. Bu beceriyi yakalamış olan insanlarsa, kişilik yönüyle kendini yetiştirmiş olarak etrafa seçe saçacaktır

Asıl amacı mutlu etmek ya da mutlu olmak yerine kendi benliklerini tatmin etmek amacında olan insanlar anın değerini yaşayamazlar. Çünkü onlar gittikleri mekanlarla, aldıkları pahalı eşyalarla, çevrelerinde hedefledikleri konuma oturmak amacını güderler. Hal böyle olunca verdikleri mutluluğun diyetini hiç acımadan sevdiğini iddia ettikleri insanlara ödetmekten geri kalmazlar.

Mutlu yüzlerdeki tebessümün kıymetini bilen, sevdiklerinin gözünde ışıltıyı hiçbir şeye değişmeyenler, maddi ya da manevi hiçbir olumsuz durumdan etkilenmeden yaşadıkları anın zevkini çıkarırlar. Verdikleri mutlulukla kendi değerlerini ve sevgilerini bir kez daha arttırırlar

Unutmayın!

Mutlu anlarınıza değer verdiğiniz oranda mutlu olacaksınız ve mutluluğu yaşatacaksınız!Kaynak: Betül Erdoğan / Kalbin Mutluluk Rehberi / bkz : 50-51

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.