Hasta Namazı

1-) Hastalık,bedenin tabii halini kaybetmesinden meydana gelen bir güçsüzlük durumudur.Hastalar da akılları başlarında bulundukça birtakım dini görevler ile sorumludurlar.Bununla beraber dinimiz onların haklarında bir çok kolaylıklar göstermiştir.Namaz hakkında bunlar için gösterilen kolaylıkları şöyle açıklanmıştır;

2-) Bir hasta,gücüne göre namaz kılmakla yükümlüdür.Ayakta durmaya gücü yetmeyen veya ayakta durması iyileşmesinin uzamasına ve hastalığının artmasına sebep olacağı anlaşılan bir hasta oturarak namaz kılar.

Oturmaya da gücü yetmezse gücüne göre yan üzeri veya sırt üstü yatarak işaretle (ima ile) namazını kılar

3-) İma,namazda rüku ve secdeye işaret olmak üzere başı eğmektir.Bu ayakta yapılabileceği gibi oturarak da yapılabilir.Bir şeye dayanarak ayakta yapılması mümkün olan bir ima yatarak yapılamaz,bu caiz değildir.

4-) İma ile namaz kılmaya gücü olmayan bir hastanın bir gün ve bir gecelik veya daha fazla olan namazları sonraya kalır.İyileşince bunları kaza etmesi gerekir.Diğer bir rivayete göre,bir gün ve bir geceden fazla olan namazları tamamen üzerinden düşer.Aklı başında olsa da hüküm böyledir.

5-) Hastalığından dolayı oturduğu halde namaz kılabilen veya ima ile kılmak zorunda olan kimse,bu hastalığı esnasında kılmamış olduğu namazları,sağlığa kavuştuktan sonra kaza edince,oturarak veya ima ile kılamaz.Çünkü özür kalkmıştır.

Fakat sağlıklı halinde kazaya bırakmış olduğu namazlarını,böyle hastalığı sırasında kaza edecek olsa oturarak veya ima ile onları kılabilir.Çünkü gücüne göre yükümlü olur.Gücünün yetmediği bir şey ondan istenmez.Kaynak= Ömer Nasuhi Bilmen / Büyük İslam İlmihali / bkz:167-168

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.