Hangi Günler Hamile Kalınır Yada Kalınmaz

Hamile Kalmanın En Yüksek olduğu DönemlerKadın,genellikle adet gördüğü günden itibaren 14. gün yumurtalığından, aşılanabilecek bir yumurta (tohum) çıkarır.Bu yumurta bir kaç saat,en fazla iki gün yaşayabilir.Bu sebeple kadın,bilhassa bu ara adet gördüğünün 12-17. günlerinde,yani bu beş günde (12 ile 17. günler arasında) gebe ‘hamile’ kalabilir.

Bundan sonra tekrar aybaşı göreceği güne kadar yani 10-12 gün münasebette bulunmakla gebe kalmaz.Kadının fizyolojik olarak kısır bulunduğu bu devreye ’emniyet devresi’ denir.

Yalnız bu da tam bir emniyetli tedbir olarak bilinmemelidir.Zira bazen de vakitsiz gelişen bir yumurta (kadın tohumu) bu emniyeti sarsar,bu emniyet daiesinde dahi gebe kalındığı görülmektedir.

(1-3) 3 gün aybaşı devresi

(3-10) 7 gün ilkah-aşılanmaz kabiliyetinin nisbeten azaldığı devre

(10-13) 3 gün aşılanma-kabiliyetinin nisbeten arttığı devre

(13-16) 3 gün (Aşılanma-ilkah) gebe kalmanın muhakkak olduğu devre

(16-28) 12 gün ilkah yani gebe kalmanın hemen hemen imkansız olduğu devre

Bu tedbirler ne kadar yapılırsa yapılsın,neticede yine Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) buyurduğu hüküm tahakkuk edecektir.

‘Allah (c.c)’ın kıyamet gününe kadar hilkatini yazdığı her bir nefis zaruri olarak meydana gelecektir.

Her sudan çouk hasıl olmaz.Allah (c.c) birşeyi yaratmayı irade edince,onu hiç bir şey (yani ne azil,ne de daha başka bir tedbir) men edemez

Bu tedbir,Allah (c.c)’ın irade ettiği hiç bir şeye asla mani olmayacaktır.

Çünkü o,(yani olup olması) ancak kaderden ibarettir.Kaynak = Osman Karabulut / İslam’da Evlilik Ve Mahremiyetleri / bkz:397