Kuran Yurdu

Hakkın Takdiri Senin Tedbirinden Daha Hayırlıdır

  Allah’ın Senin Hakkında Takdir Ettiği Şey Senin Allah’tan İstediğin Şeyden Daha Hayırlıdır  Senin kendi arzularına göre bir konuda ısrarcı davranman şaşılacak bir durumdur.Bu arzulara her ulaşamadığında senin ısrarın daha da artıyor.Böyle yapmakla senin isteklerinin kabul olmamasının iki hikmetten dolayı reddedildiğini unutuyorsun.

  Birincisi bu isteklerine kavuşamamanın sebebi belki de o isteğinin senin için zararlı olması ya da senin günahkar olman sebebiyledir ki günahlar bir duanın icabet edilmesine engel olur.

  Duaların makbul olmasının yolu günahlardan arınmakla mümkündür.

  Ayrıca şunu da düşün :

  Sen bir şeyi istediğinde o şeyde dinin ıslahı adına bir şey var mı? Yoksa sen o şeyi sadece nefsi arzuların için mi istiyorsun?

  Eğer o şeyi nefsin için istediysen onun reddedilmesi Allah (c.c) tarafından sana bir merhamet ve bir lütudtur.Nasıl ki bir çocuğun kendine zarar verecek bir şeyi istemesini engelliyor ve onu geri çeviriyoruz,senin durumun da aynen böyledir.

  İstediğin şey şayet dinin faydasına olan bir şey ise belki de o isteğinin geç gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesinde senin için bir fayda vardır.

  Özetle : Hakkın takdiri senin tedbirinden daha hayırlıdır.Bazen de arzuladığın şeylerin reddedilmesi bir imtihandır.Allah (c.c) senin sabrını görmek istiyor.Sen de O’na güzelce sabrettiğini göster.

  Bunu yaptığın takdirde seni mutlu edecek şeylerin sana çok yakın olduğunu göreceksin.

  Sen dualarına icabet edilmesinin yolunu günah kirlerinden arındırırsan ve Allah’ın sana takdir ettiği şeye sabır gösterirsen cereyan eden her olay senin faydana lehine olacaktır. İster bir nimete kavuş isterse mahrum ol,durum yine aynıdır  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 124

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.