Kuran Yurdu

Hakka Süresi Beyanu’l Hak Tefsiri Ve Meali

  Mekki bir süre olan Hakka Süresi; Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin üçüncü ve dördüncü yıllarında iki bölüm halinde indirilmiş olup tamamı 52 ayettir.Birinci ayetinden itibaren bahsedilen ‘büyük gerçek / kıyamet’ den dolayı bu adı almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 78,Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre 69. süredir.

  İnsan için bütün sıkıntılar ölmekle bitmiyor ki.Dünya hayatında Allah’ın ve elçilerinin anlatmaya çalıştıkları hakikatleri dinlemeye bile tenezzül etmeyenler,o korkunç akıbetleriyle yüz yüze geldiklerinde ‘Keşke bana kitabım verilmez olsaydı,hesabımın ne olduğunu bilmez olsaydım;n’olaydı her şey ölüm ile son bulsaydı’ diyecekler,ama ne çare? Mahşerdeki hesap ortamının sıkıntısı,ebedi cehennem ve orada inkarı mümkün olmayan daha birçok çeşidi de onları beklemektedir.

  Aklını ve iradesini kullanıp doğru yola giren müminler ise,hak ettikleri mükafatları fazlasıyla almışlardır.Ahiret hayatının bütün refah,mutluluk ve güzellikleri onlar içindir.Tabii ki her şey onlara ‘Helal’u hoş olsun’

  Gerçekleşecek Olan

  • 1- Hakka (gerçekleşmesi muhakkak olan)
  • 2,3- Nedir o Hakka? Ve o Hakka’nın ne olduğunu sana ne bildirdi?
  • 4- Semud ve Ad kalpleri dehşetle ürperteni yalanladılar
  • 5- Semud’a gelince onlar aşırı şiddetli olan (bir ses) ile helak edildiler.
  • 6- Ad’a gelince,onlar da ıslıklı ve azgın bir fırtına ile helak edildiler
  • 7,8- O rüzgarı yedi gece ve sekiz gün peşpeşe musallat kıldı.O kavmi o süre içinde içleri boşalmış hurma kütükleri inmişler gibi yere yıkılmış görürdün.Şimdi onlardan geriye kalanı görüyor musun?

  9,10- Firavun’da,ondan öncekiler de,altı üstüne gelen kasabalar halkı da hep hata işlediler.Böylelikle Rabbinin resullerine isyan ettiler.Bundan ötürü o da kendilerini oldukça şiddetli bir yakalayışla yakalayıverdi.

  • 11,12- Şüphesiz ki su,haddini aştığı sıradasizleri gemide biz taşıdık.Onu sizin için bir ibret kılalım ve onu belleyen kulak da bellesin diye

  Sur’a Üfürülünce

  • 13,14- Artık Sur’a tek bir üfürüş üfürüldüğünde,Yer ve dağlar kaldırılıp birbirlerine bir defa çarpılarak toz olduklarında

  15…18- İşte o günde olan olmuştur.Gök yarılmış ve o günde o gevşemiş olacaktır.Melek(ler) de onun çevresinde olacak(lar).O günde üstlerinde bulunan sekiz (melek) Rabbinin Arşını yüklenir.O günde -hiçbir şeyiniz gizli kalmaksızın- arz olunursunuz.

  Kitabı Sağından Verilmiş Olanlar

  19,20- Kitabı sağından verilmiş olana gelince der ki:’İşte alın okuyun kitabımı.Ben zaten hesabıma gerçekten kavuşacağımı biliyordum.

  21,23- Artık o hoşnut bir yaşayış içindedir.Yüksek bir cennette,Devşirilecek meyve(leri) yakındır.

  24- Geçmiş günlerde peşinen işledikleriniz sebebi ile afiyetle yiyin için.

  Kitabı Solundan Verilmiş Olanlar

  25…27- Kitabı sol tarafından verilen kimseye gelince,o da der ki:Keşke kitabım verilmeseydi.Ve keşke hesabımın ne olduğunu bilmeseydim.Keşke bu (iş) bitmiş olsa idi.

  28,29- (Çünkü) malımın bana faydası olmadı.Saltanatım da beni bırakıp gitti.

  30…32- Yakalayın onu,ellerini de boynuna bağlayın onun.Sonra cehenneme ulaştırın onu.Sonra onu yetmiş arşın uzunluğunda bir zincire vurun.

  33,34- Çünkü o azametli Allah’a iman etmezdi.Yoksulu yedirmeye de teşvik etmezdi.

  35…37- Artık bugün bırada onun hiçbir yakın dostu yoktur.Gıslinden başka hiçbir yiyeceği de yok.Onu da ancak hata işleyenler yer.

  Gördükleriniz Ve Görmedikleriniz

  38,39- Hayır,yemin ederim ki gördüğünüz şeylere,Görmediğiniz şeylere de

  40…42- Muhakkak ki o şerefli bir elçinin okuduğu sözdür.O bir şair sözü de değildir,ne kadar az inanırsınız.Bir kahin sözü de değildir,ne kadar az düşünüp,ibret alırsınız?

  43- O alemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.

  44…46- Eğer bazı sözleri uydurup,bize isnad etseydi.Biz onu elbette kudretimizle alıverirdik.Sonra da kalbinin damarını elbette koparırdık.

  47- O zaman da sizden hiçbir kimse bunu ona yapmamıza engel olamazdı.

  48- Doğrusu o takva sahipleri için bir öğüttür.

  49…51- Aranızda yalanlayanlar olduğunu da elbette biliriz biz.Ve şüphesiz ki o kafirler için bir hasrettir.Ve muhakkak ki o kesin bilginin gerçeğidir.

  52- O halde büyük Rabbini adı ile tesbih et.  Açıklama = M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:II / bkz:497-498

  Meal = İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz:355…372

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.