Haccın Sünnetleri

Hacda farz ve vaciplerin dışında kalan diğer menasik haccın sünnetleridir. Sünnetlerin yerine getirilmesi haccın sevabını arttırır. Mazeretsiz terki mekruhtur. Fakat sünnetin terkinden herhangi bir ceza gerekmez. Haccın sünnetleri de vacipleri gibi kendi başına müstakil olan asli sünnetler, diğer menasiklere bağlı olan ferî sünnetler olmak üzere ikiye ayrılır. Feri sünnetler ilgili menasiklerle birlikte ele alındığı için burada sadece haccın asli sünnetleri açıklanacaktır.

Kudüm Tavafı

 Mekke’ye geliş tavafı demektir. İfrad ve kıran haccı yapan afakilere sünnet olup Arafat vakfesine kadar süre içinde eda edilir. Fakat Mekke’ye varınca geciktirilmeden yapılması müstehaptır. Kudum tavafı da ziyaret tavafı gibi yapılır. Ancak haccın sa’yı bu tavaftan sonra yapılmayacaksa izdiba ve remel yapılmaz. İfrad haccı yaptıkları halde Mekke’ye uğramadan doğrudan Arafat’a çıkanlar ile özel halleri sebebiyle kudum tavafını eda edemeden Arafat’a çıkan kadınların kudum tavafı yapmaları söz konusu değildir

2-) Hac Hutbeleri = Hacda üç yerde hutbe okunması sünnettir. Birinci hutbe, Zilhiccenin 7. Günü Mekkede, Harem-i şerifte öğle namazından önce okunur. İkinci hutbe, arefe günü Arafat’ta Nemire Mescidinde zevalden sonra cem-i takdim ile kılınan öğle ve ikindi namazlarından önce,

Cuma hutbesinde olduğu gibi, arada oturularak iki hutbe halinde okunur. Üçüncü hutbe ise, bayramın 2. Günü öğle namazından önce Mina’da irad edilir.(Şafiilere göre hutbeler dörttür: Zilhiccenin yedinci, dokunzuncu, onuncu ve onikinci günlerinde okunur.)

Arefe Gecesini Mina’da Geçirmek

Terviye (zilhiccenin 8.) günü güneş doğduktan sonra Mekke’den Mina’ya gitmek ve o günkü öğle namazından ertesi günkü sabah namazı dahil beş vakit namazı kılıp geceyi de burada geçirmek sünnettir. Bu durumda Arafat’a buradan çıkılır. Fakat günümüzde hac edenlerin sayısı hayli kalabalık olduğundan genellikle Arafat’a Mekke’den gidilmekte ve bu sünnet istenmeyerek terk edilmektedir.

4-) Bayram Gecesini Müzdelife’de Geçirmek = Arefe günü güneş battıktan sonra Arafat’tan Müzdelife’ye gelindiğinde bayram gecesini burada geçirmek sünnettir.(Şafiilere göre müzdelifede gecelemek vaciptir.)

5-) Bayram Günlerinde Mina’da Kalmak = Eyyam-ı nahr denilen kurban kesme (zilhiccenin 10, 11 ve 12.) günlerinde Mina’da kalmak ve orada gecelemek sünnettir.(Şafiilere göre vaciptir.)

6-) Tahsib = Hac sonunda Mina’dan Mekke’ye dönüşte Muhassab denilen vadide bir süre dinlenmek (tahsib) sünnet-i kifayedir.(Şafiilere göre mustahaptır.) İzdiham nedeniyle bu sünnet de genellikle işlenmemektedir.Kaynak= Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / Soru-Cevap

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.