Haccın Edasının Farz Olması İçin Gerekli Şartlar

Haccın Şartları

Haccın Vücubunun -Farz Olmasının- Şartları

Haccın Edasının Şartları

Haccın Sıhhatinin Şartları

Haccın Farz Olmasının Şartları

Bir kimseye hac ibadetinin farz olması için öncelikli olarak bu kimsenin Müslüman olması,akıllı ve bulüğ çağına ermiş bulunması,hür olması,hac yapabilmesi için bedeni ve mali imkanlarının yeterli olması gerekir ki,buna fıkıh kitaplarında,güç yetirebilme,yapabilme manasına ‘istitaat’ denir.

Bir kimsenin hac ibadeti ile yükümlü sayılabilmesi için bunlara ilave olarak,bu farizayı yerine getirebilecek vakte erişmiş olması da gerekir.Sayılan bütün şartları taşımasına rağmen bu ibadeti eda edebileceği hac mevsimine yetişemeden vefat eden bir kişi,hacca gitmekle yükümlü olmadan vefat etmiş sayılır.

Hac ibadeti hac aylarında yapılır.Hac ayları Şevval,Zilkade ve Zilhicce’nin ilk on günüdür.Bu sürenin dışındaki vakitlerde farz hac için ihtama girilmez ve haccın rükünleri eda edilemez.

İstitaat dediğimiz hac yapabilme güç ve imkanı,hacca gidecek kimsenin gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin geçimlerini sosyal seviyelerine uygun olarak sağlayacak mali güce,hac için yeterli zaman ve mali imkana sahip olması manasına gelmektedir.

İstitaat kavramı çerçevesi içinde;beden,mal ve yol emniyetini de zikredenler olmuştur.Hanefi mezhebi alimleri ayet-i kerimede geçen ‘hacca gitmeye yol bulabilecek,gücü yeten’ ifadesinin ‘bedeni mal istitaat ve yol emniyeti’ unsurlarını içine aldığını ifade etmişlerdir.

Haccın farz olması için gereken şartlardan bir tane olmazsa hac farz olmaz ve yerine getirilmesi gereken bir yükümlülük olarak tahakkık etmez.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:522-523

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.