Haccın Eda Edilmesinin Şartları

Kendilerine hac farz olan kimsenin bu farzı bizzat edebilmesi için gereken şartlara ‘Haccın Edasının Şartları‘ denir.Bu şartlar genel hatlarıyla şunlardır

  • a-)Sağlıklı Olmak; Hac yapmakla mükellef kişinin sıhhatinin buna elverişli olması lazımdır.aksi halde üzerine hac farz olan bir kimsenin,fiilen haccetmeye mani bir hastalık ve sakatlığı bulunursa yerine vekil göndermesi veya bunu vasiyet etmesi gerekir.

Fiilen haccetmeye engel hastalık ve sakatlıklar genel olarak; körlük,kötürümlük, felç,iki ayağı kesik olmak,hac yolculuğuna dayanamayacak derecede hasta ve yaşlı olmaktır.

b-)Yol Güvenliği : Yol güvenliğinin bulunması

  • c-)Arızi Bir Engelin Bulunmaması : Tutukluluk veya yurt dışına çıkma yasağı gibi hacca gitmeye mani bir durumun hac mevsimine denk gelmesi halinde,eda sorumluluğu gerçekleşmez.

Kadınlara Mahsus Şartlar : Haccın edasıyla doğrudan ilgisi olmayan,fakat kadınlar için yalnız başına uzun yola çıkma yasağından kaynaklanan,eşi veya bir mahremi refakatinde haccetme şartı vardır.

Genel görüşe göre,90 km’den daha uzak bir yere gitmekle ilgili seferilik hükümlerinin uygulanacağı bir mesafeden hacca gidecek kadınların,yalnız başlarına hacca gitmeleri caiz görülmemiştir.

Farklı bazı değerlendirmelerde (Şafii mezhebine göre) ise Sefer mesafesinden ziyade yol güvenliği ve kadınların emniyeti esas alınmış, kadının yanında kocası veya mahremi şart koşulmamış en az üç kadın olmak üzere bir grup oluşturmaları,hatta kendini güvenlik içinde hissediyorsa bir kadının tek başına da hacca gidebilmesine cevaz verilmiştir.

Eda şartlarını taşıyan kimselerin bizzatihi hacca gitmeleri,şartlardan herhangi birisinin gerçekleşmemesi durumunda ise kendi yerlerine (bedel) vakil göndermeleri veya bunu vasiyet etmeleri gerekir.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:523-524

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.