Hacc’da Sa’y Yapmak

Haccın rükün ve şartlarının yanında bir de vacip olan menasik vardır.Bunların terki ile hac geçersiz olmaz.Fakat mazeretsiz terk edilmeleri tahrimen mekruhtur.Meşru bir mazeret olmadan terk edilen vacipler veya vaktinde eda edilemeyen vacipleri için de ceza gerekir.Haccın vacipleri,asli ve fer’i olmak üzere ikiye ayrılır

Asli Vacipler = Safa-Merve tepeleri arasında sa’y,Müzdelife’de vakfe,şeytan taşlama ( remy-i cimar) saçları dipten kazıtma veya kısaltma ve veda tavafı olmak üzere beş menasikten (Hacda yerine getirilmesi gereken olan fiiller) ibadettir.

Fer’i Vacipler = İhramın vacipleri,tavafın vacipleri,sa’yın vacipleri,Arafat vakfesinin caipleri,Müzdelifede ki vacipler şeklinde sıralanabilir. Fer’i vacipler bağlı oldukları mesansikle birlikte ele alınmışlardır.

Sa’y : Sa’y lügatta koşmak,çaba sarf etmek manalarına gelir.Terim olarak ise Kabe’nin doğu tarafında bulunan Safa-Merve tepeleri arasında Safa’dan başlamak,Merve’de son bulmak üzere dört gidiş,üç geliş olmak üzere yedi defa gidip gelmekten ibarettir.Sada’dan Merve’ye her gidişe ve Merve’den Sada’ya her dönüşe bir şavt denir.Yaklaşık 350 M’lik bu mesafeye Mes’a;yani sa’yın yapıldığı yer denir.

Kur’an-ı Kerim’de Safa ile Merve Allah’ın belirlediği nişanelerdir.Kim hac veya umre niyetiyle Kabe’yi ziyaret ederse oraları tavaf etmesinde bir beis yoktur buyurularak sa’yın ehemmiyeti vurgulanmıştır (Bakara Süresi’158)Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:538-539

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.