Kuran Yurdu

Hac İbadetinin Yerine Getirilmesi Ve Çeşitleri

  Diyanete Göre Hac İbadetinin Yerine Getirilmesi Nasıldır,Hac Çeşitleri Ve Aralarındaki Farklar Nelerdir, Kıran Temettü Ve İfrat Haccı Ne Demektir ? Bunların Açıklamaları Ve Beyanı Hakkında  Hac ibadetinin yerine getirilmesinin üç şekli vardır :

  Kıran

  Temettü

  İfrat haccı

  Kıran Haccı = İhrama girerken hem hacca hem de umreye birlikte niyet ederek yerine getirilen hac şeklidir.Bu tür hacca Kurban Bayramı günlerine yakın zamanlarda gidenlerin niyet etmesi daha uygun olur.Bu haccın diğer hac çeşitlerinden farkı bayramın birinci günü traş oluncaya kadar ihramlı dolaşmanın ve kurban kesmenin vacip olmasıdır.

  Temettü Haccı = Hacca ve umreye ayrı ayrı niyet ederek haccetmektir.Bu tür haccı Mekke’ye Kurban Bayramı’ndan uzun bir zaman önce gelen hacıların yapması daha uygun olur.Bu tür hacda hem hac hem de umreye,arada fasıla vererek niyet edildiği için bu ad verilmiş olup kurban kesmek vaciptir.

  İfrat Haccı = Tek ihramla sadece hacca niyet edilerek gerçekleştirilen hac şeklidir.İhrama girdikten sonra bayramın birinci günü traş oluncaya kadar ihram elbiseleri hiç çıkarılmaz.Buu tür hacca niyet edenlerin kurban kesme zorunluluğu yoktur.

  Hac İle Umrenin Arasındaki Farklar

  Umrenin hacdan farkı,kurban kesme ve Arafat ile Müzdelife’de vakfede bulunmanın söz konusu olmamasıdır.

  Hac İbadetinin İnsana Kazandırdığı Manevi Değerler İçin Tıklayınız

  Hac İle Umre Arasında Ne Gibi Farklar Vardır (Detaylı) Tıklayınız  Kaynak = Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz:: 211-309

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.