Kuran Yurdu

Haber Alınamayan Kocanın Eşi Ne Yapmalıdır?

  Kocası Kaybolan Yada Haber Alınmayan Kadın Nasıl Hareket Etmelidir?  Soru : Örneğin ; Almanya’ya çalışmak üzere gidip,Türkiye’de bıraktığı eşi ve çocukları ile bütün bağlarını kesen kocanın eşi ne yapmalıdır?

  Cevap : Eğer kocanın nerede olduğu bilinmiyor ve hiçbir haber de alınamıyorsa hakkında ‘mefkud’ hkümleri uygulanır.Böyle bir durumda Hanefi ve Şafiilere göre karısı,kocasının emsali olan erkekler vefat edinceye kadar bekler.Malikilere göre ise bu süre dört yıl olup,bu kadar süre geçince karısı mahkemeye başvurur,hakim kararından itibaren iddet bekler ve bundan sonra başkası ile evlenebilir.

  Kocanın yaşadığı ve bulunduğu yer biliniyorsa Hanefi ve Şafiilere göre kadın mahkemeye başvurup nafaka ve benzeri haklarını bu yolla alır ve kocasının dönmesini ya da kendileri ile ilgilenmesini ister.Malikilere göre ise bu durumda bir yıl geçince kadın mahkemeye başvurarak boşanma talebinde bulunabilir.

  Osmanlı Devleti Uygulamasında kaybolma durumu ile ilgili konularda Maliki Mezhebinin görüşü,zamanın şartlarına daha uygun bulanarak 1917 tarihli Hukuki Aile Kararnamesinde bu görüş esas alınmıştır  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 606

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.