Gusül Abdestinin Farzları

Gusül bütün bedeni yıkamaya ve yıkanılan suya denir

Guslün Farzı Üçtür

Ağza Su Vermek

Burna Su Vermek

Bütün Bedeni Yıkamak

Gusül ile abdest arasında fark vardır.Kişiye abdest alırken yüzünü yıkaması emredilmiştir.Bu emir,burnun ve ağzın iç kısmını kapsamamaktadır.Halbuki gusül abdestinde bütün bedenin temizlenmesi emredilmiştir.Nitekim Allah Teala şöyle buyurmuştur; Cünup iseniz temizlenin (el-Maide/6).

Buna göre bedenin yıkanması mümkün olan her tarafın yıkanması gerekir.Ancak daha önce de ifade edildiği gibi gözlerin iç kısmının yıkanması gerekmez.

Fakat yıkanması mümkün olan ağız ve burnun iç kısmını yıkamak gerekir.Çünkü bu bölgeleri yıkamada herhangi bir zarar söz konusu değildir.

Suyun sakalların arasına ve diplerine sıkıntıya girmeden vücudun yıkanabilecek her tarafına ulaştırılması farzdır.Kadının cinsel organın iç tarafının değil de dış tarafının da yıkanması bu kabilidendir..Göbek çukurunun yıkanması da farz kabul edilmiştir.

Çünkü burası bedenin dış kısmında kalır.Burayı yıkamakta herhangi bir zorluk yoktur.

Yine zorluk olmamasından dolayı kapanmamış kulak deliklerinin yıkanması da gerekir.Erkeklerin birbirine girmiş ve örülmüş saçlarını yıkamaları farzdır.Dolayısıyla erkeklerin saçlarını her halükarda çözmeleri gerekir.Çünkü saç örgüsü onlar için bir ziynet değildir.

Ancak suyun saç diplerine ulaşması durumunda kadınların saç örgülerini çözmeleri farz değildir.Eğer kadının saçları,suyun saç diplerine ulaşmasına engel olacak şekilde sık veya keçeleşmiş ise,bu durumda mutlaka örgülerini çözmeleri gerekmektedir.Kaynak= Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz: 79-80