Kuran Yurdu

Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir?

  Gusül abdesti, Allah-u Teala’nın şart kıldığı, maddi ve manevi kirlilikten arınmaktır. Gusül tepeden tırnağa ulaşana kadar bedenin hiçbir yerinde kuru yer kalmaksızın yıkanmaktır. Namaz kılmak için alınan abdest küçük, gusül ise büyük abdesttir. Gusül abdestinin bir diğer adı ise boy abdestidir. Kılınan namazların kabulü için abdest ve gusül abdestinin eksiksiz olması gerekmektedir.

  Kadını ve erkeği cünüplükten çıkaran, hayz ve hifasdan çıkan kadınların manevi anlamda temizlenmesi için gusül abdesti mutlaka gereklidir.

  Gusül kişi için manevi temizlenme aracıdır. Çünkü gözle görünür yerde pislik olmaksızın, cünup olan birinin temizlenmesi ve ibadetlerini yerine getirmesi için mutlaka gusül abdesti alması gerekir. Ayrıca gusül abdestinde mutlaka şartların yerine getirilmesi önemlidir. Aksi halde gusül abdesti geçersiz olur ve kişi cünuplukten çıkamaz.

  Hanefilerde Gusül Abdestinin Farzları

  • Ağzı yıkamak

  • Burnu yıkamak

  • Tüm vücudu yıkamak

  Şafiilere Göre Gusül Abdestinin Farzları

  • Niyet

  • Tüm vücudu yıkamak

  Bazı kaynaklarda, Şafii Mezhebinde guslün farzı üçtür deniyor. Buna necaseti temizlemeyi de ekliyorlar. Bedenle beraber necaset de temizleneceğinden dolayı, guslün farzına iki denmesinin mahzuru olmaz

  Kaynak : https://www.gusulabdesti.gen.tr

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.